Bilim insanı Suzanne Eaton'ın katledildiği ortaya çıktı

  • 19:52 11 Temmuz 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Girit Adası’nda bilimsel konferansa katılan moleküler biliyog Suzanne Eaton’ın koşuya çıkmasından bir hafta sonra cenazesinin bulunması ardından polis tarafından yapılan açıklamada, Suzanne’ın katledildiği belirtildi. 
 
Yunanistan'ın Girit Adası'nda bilimsel bir konferansa katılan 59 yaşındaki moleküler biyolog Suzanne Eaoton, 2. Dünya Savaşı'ndan kalma bir sığınakta yaşamını yitirmiş halde bulunmuştu. ABD'li bilim insanı Suzanne’ın katledildiğinden şüphelenildiği belirtildi. 
 
Yunan polis kaynakları yaptıkları açıklamada,  Suzzanne’ın katledildiğini belirtti. CBS'e konuşan bir adli tıpçı "Yüzde 100 cinayet" derken katliama birden fazla kişinin karışmış olması gerektiğini belirtti. 
 
Cenazeyi inceleyen iki adli tıpçı da, Suzanne’ın ağzının ve burnunun kapatıldığı sonucuna vardı. Vücudundaki bıçak yaralarının kadını hareketsiz hale getirmeye uğraşırken açılmış olabileceği ifade edildi. 
 
Cenazeyi mağara kompleksinin 60 metre içinde, üstü tahta kasayla kapatılmış bir havalandırma borusunun altında bulduklarını açıklayan Girit Emniyet Müdürü Konstantinos Lagodakis, polis şefliği yaptığı dört yılda hiç böyle bir şey görmediğini dile getirdi.
 
CNN'e göre Suzanne’ın koşu yaptığı sırada bir kaza sonucu yaşamını yitirmiş olabileceğini düşünen Girit halkını “katledildi” haberi şoke etti.
 
Almanya'nın Dresden Üniversitesi Max Planck Enstitüsü'nde çalışan bilim insanı Suzanne, Girit'in Hanya kentinde bilimsel bir konferansa katılıyordu ve son olarak 2 Temmuz'da otelde piyano çalarken görülmüştü. Pasaportu, cüzdanı, nakit parası, telefonu ve bisiklet ayakkabıları otel odasındaydı, ama koşu ayakkabıları yoktu. Buradan koşuya çıktığı sonucuna varılan Suzanne’ı aramak için polis harekete geçerken ailesi de adaya geldi. 
 
Cenazesi, yaklaşık bir hafta sonra Hanya'nın dışında, 'Xamoudochori' beldesinin yakınındaki mağara kompleksinde bulundu. Suzanne’ın başka bir yerde katledildikten sonra buraya getirildiği tahmin ediliyor. 
 
Söz konusu mağara, 2. Dünya Savaşı'nda Almanlar tarafından kullanıldıktan sonra terk edilmişti. 
 
Max Planck Enstitüsü ise şu açıklamayı yaptı:
 
"Bu trajik olay karşısında derinden şoke olduk, rahatsızlık duyduk. Suzanne seçkin ve esin veren bir bilim insanı, seven bir eş ve anne, tekvandoda siyah kuşak sahibi güçlü bir sporcu ve koşucu ve hepimiz tarafından sevilen gerçekten harika bir insandı."