CFWIJ Pakistan Şubesi Shireen Mazari'yle bir araya geldi

  • 17:23 12 Temmuz 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ- CFWIJ Pakistan Şubesi, ülkedeki kadın gazetecilerin korunmasına yönelik yeni yasaların çıkarılması talebiyle İnsan Hakları Bakanı Dr. Shireen Mazari ile bir araya geldi. Shireen Mazari, CFWIJ'e kadın gazetecileri hedef alan trollere karşı yaptırım sözü verdi. 
 
Gazetecilik'teki Kadınlar Koalisyonu (CFWIJ) Pakistan Şubesi heyeti, ülkedeki medya çalışanlarının, özellikle de kadın gazetecilerin korunmasına yönelik yeni yasaların çıkarılması talebiyle İnsan Hakları Bakanı Dr. Shireen Mazari ile bir araya geldi. CFWIJ, sektördeki yaygın suistimal, korku ve sansür iklimini ele almak için gerekli olan eylem öğelerinin ve adımlarının bir listesini bakan ile paylaştı. Heyet ayrıca hükümeti, çevrimiçi ve çevrimdışı saldırıların arkasındaki faillerle ilgili soruşturma başlatmaya çağırdı. 
 
Heyet, hükümeti bu davaları, özellikle de CFWIJ üyesi Asma Shirazi ve meslektaşı Hamid Mir'i Siber Suç Tasarısı altında hedef alan binlerce çevrimiçi ve çevrimdışı mesajı kayıt altına alıp sorumluların ilgili yaptırımlara maruz bırakılması adına harekete geçmeye çağırdı.
 
Bakan Dr. Shireen Mazari de heyete Başbakan dahil hükümetin, gazetecilerin saygınlığını, güvenliğini ve işini etkileyen sahte haberleri, troll ve tehditleri kınadığı konusunda güvence verdi. Başbakan İmran Han'ın suistimal, nefret dili ve gazeteciler de dahil olmak üzere kadına yönelik şiddete karşı açık bir pozisyonu olduğunu belirtti.
 
Görüşme sonrası CFWIJ şu açıklamada bulundu: 
 
“Pakistan'daki kadın gazeteciler kendilerini güvende hissetmedikleri bir durumda buluyorlar. Çevrimiçi ve çevrimdışı dünya arasındaki daraltıcı boşluk, sanal tehdidin herhangi bir noktada fiziksel bir hale gelebileceği anlamına gelir. Kadın gazetecilerin aileleri de kendilerini hedef altında hissediyorlar.
 
Küresel ekiplerimizle beraber CFWIJ olarak, işlerini yapmaya çalışan tüm kadın gazetecilere destek verdiğimizi belirtmek isteriz. Örgüt, hükümetin konuyla ilgili olumlu cevabını memnuniyetle karşılamakta ve suçluların hızlı bir adaletle karşı karşıya kalmasını ummakta ve çevrimiçi trollerin kadın gazetecileri hedeflemesini engellemek için uygun bir mekanizma kurulmasını talep etmektedir.
 
Hükümeti, kadın gazeteciler bu şekilde saldırıya uğradığında cezasızlığa son vermek için sağlam çabalar göstermeye çağırıyoruz. Bu yönde görünür çabalar olması adına sabırsızlanıyoruz ve yaptırımların sonuç bulması için araştırmalarımıza devam edeceğiz.
 
Heyette CFWIJ Üyesi ve Kıdemli Gazeteci Tanzeela Mazhar, CFWIJ Küresel Koordinatörü Luavut Zahid, CFWIJ Üyesi ve Kıdemli Gazeteci Asma Şirazi, CFWIJ Üyesi ve DRF Genel Müdürü Nighat Daad yer aldı. Heyeti CFWIJ #HeForShe Üyeleri ve Bolo Bhi Direktörü Usama Khilji ve Kıdemli Gazeteci Azaz Syed da destekledi.
 
Karar, Overseas Press Club, Article 19, Pen International,  Afrika Kadın Medya Derneği, Society of Professional Journalists, Missouri Üniversitesi, Gazetecilik okulu, Splice Medya Grubu, BIRN ve Advocates For Silenced Turkey dahil olmak üzere birçok uluslararası kuruluş tarafından desteklenmiştir.”