Boksör Leyla Ali cinsiyetler arası ücret farkını kınadı

  • 09:30 13 Temmuz 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - ABD’li eski boksör Leyla Ali, sporda cinsiyetler arası ücret farkını eleştirerek, kendisinin de bugünek adar erkeklerle aynı parayı kazanamadığını söyledi. 
 
ABD’li eski profesyonel boksör Leyla Ali katıldığı 2019 ESPY Ödülleri’nde cinsiyet ayrımcılığı üzerine bir konuşma yaptı. Leyla, cinsiyetler arası ücret farkını eleştirerek “hiçbir zaman” kendi alanındaki erkeklerle aynı parayı kazanamadığını söyledi. 
 
Aynı zamanda boks şampiyonu Muhammed Ali’nin kızı olan Leyla’nın yorumları, ABD Kadın Futbol Milli Takımı’nın New York’ta Dünya Kupası zaferini kutladığı geçit töreniyle aynı günde geldi. Kadın futbol milli takımı kutlamalarda cinsiyet ayrımcılığı dava dilekçelerini konfeti olarak kullanmıştı. 
  
Independent Türkçe’de yer alan habere göre, 1999-2007 yıllarında profesyonel olarak müsabakalara katılan Leyla, “Boks kariyerim sırasında dünyanın en ünlü isimlerindendim ve izleyici doldurabiliyordum. Ben bile hiçbir zaman erkeklerin aldığı kadar çok para almadım. Bokstan neredeyse hiç para kazanmadım. Paramın çoğunu boks dışında kazandım” dedi.
 
Kadınlar cinsiyet ayrımcılığı davası açmıştı
 
Ancak ABD kadın futbol milli takımının aksine, Leyla kariyeri boyunca ücret eşitliği için mücadele etmediğini de kabul etti. Kadın futbol milli takımı martta ABD Futbol Federasyonu'na eşit ücret talebiyle cinsiyet ayrımcılığı davası açmıştı.
 
'Mazeret yok'
 
Leyla, “Bunun için o zaman hiç savaşmadım çünkü kadınların boksunun biraz farklı olduğunu anlamıştım. Erkeklerin çektiği kadar izleyici çekemiyordu. Ama kadın futbolu o noktada! Şampiyonluk kazanıyorlar! Kendi işlerini yapıyorlar. Olmaması için hiçbir sebep yok. Mazeret yok” diye konuştu.
 
'Şu an kadınların zamanı'
 
Leyla, kadınların “arkalarından gelen hemcinsleri için işleri kolaylaştırmasının” harika olduğunu düşündüğünü belirtti. ABD kadın futbol milli takımının azim ve gücünden de övgüyle bahseden Leyla, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Çok muhteşemler. Şampiyonlar. Kendi işlerini yapıyorlar ve bunun bilinmesine izin vermekten korkmuyorlar. Şu an yükünü hissetmeden şampiyonluğun tadını çıkarmalılar. Ama böyle bir başarıya eriştikten sonra o yükü hissetmemek çok zor.
 
Leyla ayrıca, “Bence şu an kadınların zamanı. Kadınlar sağlam duran daha çok kadın gördükçe bundan ilham alıyor” diye ekledi. 
 
'Kurumsallaşmış cinsiyet ayrımcılığı'
 
ABD kadın futbol milli takımı martta ülke futbol federasyonuna dava açmış ve organizasyonu eşit ücret üzerinden “kurumsallaşmış cinsiyet ayrımcılığı” yapmakla suçlamıştı. New York Times’a göre ekibin 28 üyesi de eğitim tesisleri, koçluk, tıbbi tedavi ve seyahat koşullarında ayrımcılık yapıldığını iddia eden toplu davaya dahil oldu. Devam eden dava 2016’da 5 ABD'li oyuncu tarafından dile getirilen ücret ayrımcılığı şikayetiyle benzerlikler gösteriyor.