Kadınlar: Biz sadece dört kişi değiliz!

  • 12:16 16 Temmuz 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ – Mülteci gözaltı merkezlerini ziyaretleri sonrası görüşlerini paylaşan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın ırkçı söylemler ile hedef aldığı Kongre üyesi dört kadın, basın toplantısı gerçekleştirdi. Kadınlar, ‘Biz sadece dört kişi değiliz’ dedi.
 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, “Geldiğiniz yere dönebilirsiniz” dediği dört Kongre üyesi kadın Washington’da ortak basın toplantısı düzenledi. Geçtiğimiz hafta mülteci gözaltı merkezlerine gerçekleştirdikleri ziyaret sonrası Donald Trump’ın ırkçı söylemlerine maruz kalan dört Kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, Ilhan Omar, Ayanna Pressley ve Rashida Tlaib basın toplantısında, “Trump sadece bizi değil, çok sayıda insanı ötekileştirip susturmaya çalışıyor” dedi.
 
Donald Trump, paylaştığı Twitter mesajlarında ABD yurttaşı olan 4 Kongre üyesinin ülkeyi terk edebileceğini söylemiş, paylaşımları büyük tepki çekmiş ve ırkçılıkla suçlanmıştı. Donald Trump ise Kongre üyelerine yönelik açıklamalarına devam etmiş ve ırkçılık suçlamalarını reddetmişti.
 
Dört kadın, halkın ve basının Trump'ın söylemlerine değil uyguladığı politikalara odaklanması gerektiğini vurguladı. Ilhan Omar ve Rashida Tlaib Trump için görevden azil sürecinin başlatılması yönündeki çağrıda bulundu.
 
‘Bizim ekip büyük’
 
Kongre üyelerinden Ayanna Pressley, “Bu açıklamalar duyarsız kaos içerisindeki ve yozlaşmış yönetimin basit bir gündem saptırma girişimi” dedi. Ayanna, Donald Trump'ın sözleri için "Sadece bizi değil, çok sayıda insanı ötekileştirip susturmaya çalışıyor” dedi. Ayanna, Washington'da 4 Kongre üyesine takılan “ekip” takma adını kullanarak, "Biz dört kişiden daha fazlayız. Bizim ekip büyük. Bizim ekip daha eşit ve adil bir dünya isteyen herkesi kapsıyor” diye konuştu.
 
Ilhan Omar ise yaptığı açıklamalarda "Tarihin gözleri üzerimizde" diyerek, Meksika sınırında insan hakları ihlalleri yapıldığına işaret etti. Rashida Tlaib da “Başkanı bu ülkenin kanunları karşısında sorumlu tutmaya devam edeceğiz” diye konuştu.
 
Donald Trump’ın “geldiği yere dönme” çağrısı yaptığı Kongre üyelerinden Alexandra Ocasio-Cortez, “Sevdiğimiz şeyleri terk etmeyiz. Zayıf karakterler ve ülkenin liderleri politikaları tartışmamak için bizim ülkeye sadakatimizi sorgulamaya çalışıyor” ifadelerinde bulundu.
 
Dört Kongre üyesi, ülkenin ana gündem maddelerinin sağlık sistemi, bireysel silahlanma ve Meksika sınırındaki gözaltı merkezlerindeki koşullar olması gerektiğini söyledi.
 
Ne olmuştu?
 
Demokrat Kongre üyesi kadınlar Alexandria Ocasio-Cortez, Ayanna Pressley ve Rashida Tlaib, geçtiğimiz hafta Cuma günü ABD Temsilciler Meclisi'nde ziyaret ettikleri mülteci gözaltı merkezlerinde gördüklerini anlatmıştı. Kongre üyeleri, Donald Trump yönetiminin Meksika sınırındaki gözaltı merkezlerinde tuttuğu mültecilerin insanlık dışı koşullarda yaşadığını söylemişti. Temsilciler Meclisi'ndeki oturumun ardından Donald Trump gözaltı merkezlerindeki koşulların son derece iyi olduğunu ifade etmiş ve Pazartesi günü Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında Kongre üyesi kadınlar için "Eğer memnun değilseniz, sürekli şikayet edip duruyorsanız ülkeyi terk edip gidebilirsiniz" demişti.