Kadınlardan 'iklim adaleti' bildirisi: İklim krizi herkesin sorunudur

  • 14:48 18 Temmuz 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ -  Nisan ayında düzenlenen “Değişim için Kadın Lider Dayanışması” forumuna katılan, dünyanın çeşitli ülkelerinden 34  kadın, iklim adaleti için eylem planı sunan bir bildiri yayınladı.
 
Gazeteci, yapımcı, medya yöneticisi ve TEDWomen küratörü Pat Mitchell, The Rockefeller Vakfı ortaklığı ile 23-27 Nisan tarihleri arasında “Değişim için Kadın Lider Dayanışması” adlı bir  forum düzenlendi. Türkiye’den Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu Kurucusu Gülseren Onanç’ın katıldığı toplantıya dünyanın farklı yerlerinden, farklı yaşlardan ve geçmişlerden gelen kültür, medya ve iş dünyası, sosyal girişimcilik ve sivil toplum ile siyaset alanlarında değişim için dayanışmaya inanan kadınlar bir araya geldi.
 
Forumda tartışılan ana başlıklardan biri de iklim krizi ve bu krizin kadın ve kız çocukları üzerindeki etkisi ve krizin çözümü için kadın liderliğine duyulan ihtiyaç oldu. Bu hafta foruma katılan kadınlar iklim adaleti üzerine bir bildiri yayımladı. İmzacıların taahhüt ettiği önemli eylemlerden biri, “kadınların sağlık, eğitim, ekonomi, politika, barış ve güvenlik konularında eşitlik yaratma çabalarını iklim adaleti hareketi ile birleştirmek” oldu.
 
Bildirinin tamamı ise şöyle: 
 
“İklim hareketi, Küresel Güney ve Küresel Kuzey’deki kadın liderliğinde acil bir yükseliş olmadan başarılı olamaz. Kadınlar ve kız çocukları, sistemik adaletsizlikleri derinleştirmek yerine iyileştirmek için zaten cesaretle iklim adaletine öncülük ediyorlar. 
 
Yine de, bu sesler çoğunlukla yetersiz temsil edilmekte ve çabalar yeterli ölçüde desteklenmemektedir.
 
Şimdi kadınların ve kız çocuklarının bilgeliğini ve liderliğini tanıma zamanı. Şimdi sayıca büyüme ve güç inşa etme zamanı. Tüm kız kardeşlerimizi iklim adaleti için ayaklanmaya, liderlik etmeye ve  görece güç ve ayrıcalık sahibi olanları başkaları için alan açmaya ve destek vermeye davet ediyoruz.
 
Her şeyi değiştirmek için herkese ihtiyacımız var.
 
'Bu bildiri kritik bir çağrı yapıyor. Alanları veya uzmanlıkları ne olursa olsun, kadınlar ve kız çocukları iklim adaletine öncülük edebilir ve bu liderliğe derinden ihtiyaç duyuyoruz.' - Mary Robinson
 
‘Bu konuda kadınların liderliğinin küresel olarak tanınması, desteklenmesi ve coğrafyalar ve cinsiyetler arası bağlantılar kurmaya  ihtiyacımız var.’ - Musimbi Kanyoro, Küresel Kadınlar Fonu Başkanı ve ceosu
 
Güç ve ayrıcalığımızı şu amaçlarla kullanmaya aktif ve kararlı bir şekilde söz veriyoruz:
 
*Dünyadaki kadınları ve kız çocuklarını, iklim hareketi içinde öne çıkıp alan ve liderlik talep etmeleri, seslerini ve hikayelerini duyurmaları için destek vermek. Bunun gerçekleşmesinde bütün kadınlar ve kız çocukları önemli bir role sahip.
 
*Kadınların sağlık, eğitim, ekonomi, politika, barış ve güvenlik konularında eşitlik yaratma çabalarını iklim adaleti hareketi ile birleştirmek. İnsan hakları ve iklim birbirinden ayrı düşünülemez.
 
*Yönetim kurulları, girişimler, konferanslar ve forumlar dahil olmak üzere,  tüm kurumsal ortamlarda mümkün olduğunca iklim krizini ve çözümlerini masaya yatırmak. İklim krizi herkesin sorunudur.
 
Tek Dünya. Tek şans. Bu şansı yakalayalım.”