Dünya Demokratik Kadın Federasyonu toplantısı başladı

  • 10:09 10 Ağustos 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Dünya Demokratik Kadın Federasyonu'nun Dünya Komitesi toplantısı başladı. Toplantıda, cinsiyet eşitliği ile dünya barışının aynı olduğuna ve kadınların karşılaştığı tehlikelerin emperyalizmle doğrudan ilişkisine dikkat çekildi. 
 
Dünya Demokratik Kadın Federasyonu (WIDF) Dünya Komitesi toplantısı bugün Namibya’da başladı.“Cinsiyet Eşitliği, Dünya Barışı ve Herkes için Sosyal Adalet” teması ile gerçekleşen toplantı başkent Windhoek’da yapılıyor. Beş bölgeden 18 ülke delegesinin katıldığı toplantının açılış oturumunda Güneybatı Afrika Halk Örgütü Partisi (SWAPO) Genel Sekreteri Sophia Shaningwa, Pan Afrika Kadın Örgütü (PAWO) Başkanı Assetou Koite ve WIDF Başkanı Lorena Pen Mendoza söz aldı. 
 
Yapılan konuşmalarda, toplantının Afrikalı kadınlar için önemi vurgulanırken, cinsiyet eşitliği ile dünya barışının aynı olduğuna ve kadınların karşılaştığı tehlikelerin emperyalizmle doğrudan ilişkisine işaret edildi. Konuşmlarda Filistin halkının gasp edilen hakları, Küba’ya yıllardır uygulanan abluka ve Venezuela’ya karşı uygulanan askeri müdahaleler kınandı.
 
Yarın dünya barışı için yürüyecekler
 
Daha sonraki oturumlarda WIDF’in dünyadaki yeni gelişmelerle birlikte alması gereken tutum üzerine tartışıldı. Bu oturumlarda mülteci kadınların durumu, kadınların üreme hakları, genç kadınların örgütlenmesi, kadına yönelik şiddet ve emperyalist savaşların temel mücadele başlıkları olduğu belirtildi. 
Programda yarın yapılacak Dünya Barışı için yürüyüşün yanı sıra bölgenin jeopolitiği ve SWAPO’nun pozisyonu gibi konferanslar yapılacak.
 
12 Ağustos’a kadar sürecek olan toplantıda Avrupa, Asya, Arap, Afrika, Amerika bölge raporları sunulacak, ortak raporlar oluşturulacak.