İNPE: Son 12 ayda orman kesimlerinde yüzde 40'lık artış var

  • 11:16 10 Ağustos 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Brezilya Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE) sadece temmuz ayında 2 bin 254 kilometrekarelik alandaki ormanların yok edildiğini duyurdu. Açıklanan rakama göre 597 kilometrekare ormanın kesildiği Temmuz 2018’e oranla 4 kata yakın bir artış anlamına geliyor.
 
INPE’ye göre, son 12 aylık süreçte ise orman kesimlerinde yüzde 40’lık bir artış söz konusu. Ağustos 2018 ile Temmuz 2019 arasındaki dönemde toplamda 6 bin 833 kilometrekarelik ormanlık alan yok edildi.
 
Jair Bolsonaro İNPE verilerine reddediyor
 
Geçtiğimiz yıl şaibeli bir biçimde eski Devlet Başkanı Lula da Silva’nın cezaevine konmasıyla seçimlerde önü açılan aşırı sağcı Jair Bolsonaro ise, INPE verilerini kabul etmiyor. INPE tarafından yayınlanan veriler için ‘yalan’ ve ‘Brezilya’nın imajına zarar veriyor’ diyen Jair Bolsonaro, kurumun başındaki isim Ricardo Galvao’yu görevden almıştı.
 
Jair Bolsonaro, haziran ayında açıklanan ve 2018’e oranla yüzde 88’lik bir artış gösterdiği kaydedilen ormansızlaştırmaya ilişkin verileri de ‘gerçeği yansıtmıyor’ diyerek eleştirmişti.
 
Jair Bolsonaro da tıpkı ABD Başkanı Donald Trump gibi küresel ısınmanın sera etkili gazların salınımlarının artmasıyla bağlantılı olduğu gerçeğini inkâr eden devlet başkanları arasında yer alıyor.