UNICEF: Mali'de 400 bine yakın çocuk tehlikede

  • 14:42 14 Ağustos 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - UNİCEF’in yaptığı açıklamaya göre Mali’de yaşanan çatışma ve saldırıların  yarattığı güvenlik sorunu nedeniyle kadın sünneti, sürgünler ve kaçırılma gibi durumların arttığı , cinsel ve psikolojik şiddetin arttığı da ifade edilirken, en az 377 bin çocuğun tehlikede olduğunu duyurdu.
 
Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Batı Afrika ülkesi olan Mali’de bu yıl içinde yaşanan çatışma ve saldırılarda 150’yi aşkın çocuğun yaşamını yitirdiğini, 400 bine yakın çocuğun ise tehlikede olduğunu açıkladı.
 
Çatışmaların yarattığı güvenlik sorunu nedeniyle kadın sünneti, sürgünler ve kaçırılma gibi durumların arttığı kaydedilen açıklamada, cinsel ve psikolojik şiddetin arttığı da ifade edildi. UNICEF açıklamasında çatışmaların artmasıyla birlikte çocuk ölümleri veya yaralanmalarının yanı sıra silah altına alma girişimlerinin arttığına yer verirken, çatışmalarda çocukların da kullanıldığı geçen yılın aynı dönemine oranla “çocuk asker” sayısının iki kat arttığına dikkat çekildi. 
 
400 bine yakın çocuk tehlikede
 
Açıklamada, 20 milyona yakın nüfuslu ülkede en az 377 bin çocuk için acilen koruma önlemlerinin alınması gerektiği çağrısında bulunuldu. 
 
Son olarak Mali’deki Birleşmiş Milletler Barış Gücü (Minusma) tarafından yayınlanan bir raporda, sadece 9 Haziran’da bir köye yönelik saldırıda 22 çocuğun katledildiği bilgisi paylaşılmıştı. 
 
Mali’de 2012 yılında El Kaide bağlantılı grupların ülkenin kuzeyini ele geçirmesi ardından Fransa tarafından askeri müdahale düzenlenmişti. Ancak ülkedeki radikal İslamcılar başta olmak üzere farklı gruplar arasındaki çatışmalar ve karşılıklı saldırılar devam ediyor. 
 
Ayrıca ülkedeki güvenlik sorunu nedeniyle 900 kadar okul halen kapalı bulunuyor.