ABD Başkanı’nın hedef aldığı Kongre üyelerine İsrail’den yasak

  • 10:37 16 Ağustos 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - İsrail, ABD Kongresi’nin Müslüman üyeleri Ilhan Omar ve Rashida Tlaib’in ülkeye girişini yasakladı. 
 
ABD Kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, Ilhan Omar, Ayanna Pressley ve Rashida Tlaib, geçtiğimiz ay mülteci gözaltı merkezlerine gerçekleştirdikleri ziyaret sonrası ABD Başkanı Donald Trump'ın hedefi olmuştu. Donald Trump, Kongre üyesi kadınlara, “Geldiğiniz yere dönebilirsiniz” diyerek ırkçı söylemlerde bulunmuştu.
 
Donald Trump’ın ırkçı saldırısının ardından İsrail Hükümeti de ABD Kongresinin iki Müslüman üyesi Ilhan Omar ve Rashida Tlaib’in ülkeye girmelerine izin verilmeyeceğini duyurdu. Giriş yasağı kararını savunan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, bu hafta sonunda Batı Şeria ve Doğu Kudüs’ü ziyaret etmeye hazırlanan İlhan ve Rashide’nin “İsrail’e zarar vermek” istediklerini iddia etti. 
 
İlhan ve Rashide’nin İsrail Hükümetine yönelik Boykot, Tecrit, ve Yaptırım Hareketi (BDS) dışındaki her kesimin eleştirilerine açık olduklarını savunan Benyamin Netanyahu, İlhan ve Rashide’yi “İsrail devletine karşı boykotu güçlendirmek ve İsrail’in meşruiyetini yok saymaya çabalamakla” suçladı.
 
Filistinli olan Rashide'nin, İsrail ziyaretini şarta bağlayan Benyamin Netanyahu, Rashide’nin ülkeye girebilmesi için Batı Şeria’daki ailesini ziyaret etmek için talepte bulunması ve İsrail’e karşı boykotu desteklemeyeceğine dair söz vermesi halinde bu ziyarete izin vermeyi değerlendirebileceklerini kaydetti.
 
Yasak kararına Donald Trump’tan destek
 
İsrail’in yasak kararı öncesinde ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden şu çağrıyı yapmıştı: “İsrail’in Kongre üyesi Omar ve Tlaib’in ziyaretine izin vermesi büyük bir zayıflık göstergesi olur. Onlar İsrail’den ve Yahudilerden nefret ediyor. Onların fikrini değiştirmesini sağlayabilecek ne söylenecek ne de yapılabilecek bir şey var.”