BM'den Dünya İnsani Yardım Günü açıklaması: 70 milyon kişi mülteci durumda

  • 15:31 19 Ağustos 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - BM Dünya İnsani Yardım Günü ile kriz bölgelerinde çalışanların düştüğü duruma dikkat çekerek, 70 milyon kişinin mülteci durumunda olduğu kaydedildi. 
 
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR), Almanya’nın Born kentindeki şubesi BM Mültecilere Yardım derneği, 19 Ağustos Dünya İnsani Yardım Günü dolayısıyla bir açıklama yaptı. Açıklamada, BM verilerine göre dünya genelinde 70 milyon insanın mülteci durumuna düştüğü belirtilerek, İkinci Dünya Savaşı'ndan beri dünya çapında savaş, çatışma ve zulümden kaçan insanların sayısının hiç bu kadar yüksek olmadığına dikkat çekildi.
 
İnsani yardım çalışanlarının çoğu zaman kendi hayatlarını tehlikeye atarak, zor durumdaki bu insanlara yardım eli uzattığının altı çizilen açıklamada,  Sadece UNHCR bünyesinde 134 ülkede 16 binden fazla insani yardım çalışanının bulunduğu, bu çalışanların yüzde 90'ının kriz alanlarında ve mültecilerle doğrudan temas halinde görev yaptığı kaydedildi. 
 
Alman hükümetinin İnsan Hakları Politikası Sorumlusu Bärbel Kofler, kadın insani yardım çalışanlarının azlığına dikkat çekerek, özellikle AIDS, doğum ve ebelik ile cinsel şiddet gibi konularda kadın çalışanların erkek çalışanlardan daha etkili hizmet verdiklerinin altını çizdi.
 
Dünya İnsani Yardım Günü, 19 Ağustos 2003'de Irak'ın Bağdat'taki BM merkezine yönelik saldırısına tepki olarak yaşama geçirilmişti. Saldırıda 22 kişi yaşamını yitirmişti.
 
Kaynak: DW Türkçe