Özsavunmasını kullanan 3 kardeş için 300 bin imza

  • 12:20 23 Ağustos 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Moskova’da Temmuz 2018’de Kendilerini sistematik fiziki, psikolojik ve cinsel şiddete maruz bırakan babalarını öldüren 3 kardeş için 300 bin kişi serbest bırakılmaları çağrısının bulunduğu dilekçeyi imzaladı.
 
Rusya’nın başkenti Moskova’da 27 Temmuz 2018’de Krestina, Angelina ve Maria Kaçaturyan kardeşler, kendilerini sistematik cinsel, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz bırakan babaları Mihail Kaçaturyan’ı özsavunma haklarını kullanarak öldürdü. Şiddete maruz kaldıklarında ve olayın olduğu dönem henüz 18 yaşını doldurmamış olan kardeşler, polisi aradıktan sonra olay yerinde gözaltına alındı.
 
Soruşturmayı yürütenler, kardeşlerin babaları tarafından yıllarca şiddete maruz kaldıklarını tespit etti. Soruşturma süresince yapılan incelemelerde, aile içi şiddetin geçmişinin uzun olduğu ortaya çıktı. Mihail, üç yıldan uzun süredir çocuklarını sistematik olarak fiziksel, psikolojik ve cinsel şiddete maruz bırakıyordu.
 
Suçlu bulunan kardeşlere ne olacağı, Rusya'nın en çok tartışılan konularından biri oldu. 300 bin kişi, kardeşlerin serbest bırakılmaları çağrısında bulunan dilekçeye imza attı.
 
Olay Rusya'da çok büyük yankı uyandıran bir davaya dönüştü. İnsan hakları aktivistleri, babalarına karşı kendilerini koruma konusunda yardım ve destek görmedikleri için suçlu taraf değil, mağdur olduklarına dikkat çekiyor.
 
Aile içi şiddet
 
Ancak Rusya'da aile içi şiddet mağdurlarını koruyan yasalar yok. Rusya'da 2017'de yürürlüğe giren yasal değişikliklere göre, bir aile bireyine saldıran kişi, hastanelik edecek kadar şiddet uygulamadıysa ve daha önce benzer bir saldırıda bulunmadıysa yalnızca para cezasına çarptırılıyor ya da 2 hafta gözaltında tutuluyor.
 
Rusya'da polis, aile içi şiddeti genelde "aile içi bir mesele" olarak görüyor ve ya çok az yardım ediyor ya da hiç yardım etmiyor.
 
Cinayet işlendiği zaman, anne Aurelia Dunduk aileyle aynı dairede yaşamıyordu. Mihail Kaçaturyan, çocukların anneleriyle iletişime geçmesini yasaklamıştı. Çocukların annesi de geçmişte Mihail’in fiziksel şiddetine maruz kalmış ve yıllar önce polise ihbarda bulunmuştu. Aynı şekilde, Mihail Kaçaturyan'dan korkan komşular da polise başvurmuştu. Ama polisin bu yardım çağrılarına ve ihbarlara karşı harekete geçtiğine dair herhangi bir kanıt yok.
 
Soruşturma süresince neler yaşandı?
 
3 kardeş, artık gözaltında olmasa da tecrit altındalar. Kardeşler gazetecilere konuşamıyorlar, hatta kendi aralarında bile konuşmaları yasak. 3 kardeş, suçlu bulunurlarsa 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak. Kardeşlerin avukatı ise müvekkillerinin meşru müdafaa haklarını kullandıklarını söylüyor. Rusya ceza hukukunda meşru müdafaa hakkı, ani saldırıların yanı sıra, mağdurun işkence gördüğü rehin alma durumları gibi "mütemadi suç" kapsamına giren olaylarda da geçerli sayılıyor. Savunma avukatları kız kardeşlerin "mütemadi suç" mağdurları olduklarını savunuyor dolayısıyla serbest bırakılmaları çağrısında bulunuyor. 
 
İnsan hakları aktivistleri ve birçok yurttaş şimdi yasaların değişmesini ve resmi sığınma evleri oluşturulmasını, uzaklaştırma kararı çıkarılmasını ve saldırganların davranışlarının değişmesini sağlayacak kurslar, eğitimler başlatılmasını istiyor.
 
Aile içi şiddet ne kadar yaygın?
 
Bazı uzmanlar, “Rusya hapishanelerindeki kadın tutuklulardan yüzde 80'inin meşru müdafaa için kendilerini savunma amacıyla cinayet işleyen kadınlar olduğunu” söylüyor. 
 
Kaynak: BBC Türkçe