Kaptan Pia: Madalyalarınıza ihtiyacım yok

  • 12:49 23 Ağustos 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Akdeniz’de mültecileri boğulmaktan kurtardığı için İtalya’da yargılanan kaptan Pia Klemp, Paris belediyesinin vermek istediği “fahri hemşerilik” nişanını “Kimin kahraman, kimin yasadışı olduğuna karar veren kuruluşlara ihtiyacımız yok” diyerek reddetti. 
 
İtalya’da hakkında 20 yıla kadar hapis cezası istenen Pia Klemp’e, Fransa’nın başkenti Paris Belediye Konseyi ise madalya vermek istedi. Ancak kaptanlık yaptığı “Sea-Watch” gemisiyle 5 bine yakın mülteciyi kurtardığı tahmin edilen Pia, dünya çapında insan hakları için mücadele eden isimlere verilen “Paris Şehir Madalyası” adlı nişanı red etti. 
 
Sosyal medya hesabında Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’ya hitaben kaleme aldığı bir mektup yayınlayan kaptan Pia madalyayla Paris’te “fahri hemşerilik” unvanını neden ret ettiğini şu sözlerle açıkladı;
 
‘Bizim ihtiyacımız olan özgürlükler ve haklardır’
 
“Bana bu madalyayla Akdeniz’de insanları kurtardığım için benimle dayanışma içinde olduğunuzu göstermek istiyorsunuz, ancak sizin polisiniz evsizlere, göstericilere ve mültecilere her türlü şiddeti kullanmaktan geri kalmıyor. Kimin kahraman, kimin yasadışı olduğuna karar veren kuruluşlara ihtiyacımız yok. Bizim ihtiyacımız olan özgürlükler ve haklardır. Madalyanızı ret etmem karşısında şaşırmadığınızdan eminim. Benim tek korkum İtalya’nın yardım gemilerine sınırlarını kapattığı için Akdeniz’de daha fazla mültecinin ölmesi. Çünkü insan hakları bütün insanlar için değilse, hiç kimse için de değildir.”
 
‘20 yılla yargılanıyor’
 
İtalya’nın sağcı İçişleri Bakanı Matteo Salvini’nin talimatıyla geçtiğimiz Haziran ayında kaptan Pia, hakkında dava açılmıştı. İtalyan yargısı mültecileri Akdeniz’de boğulmaktan kurtaran Pia’a kaçak göçmenleri illegal yollardan ülkeye ulaştırmada “yardım-yataklık” suçlaması yöneltiyor.