Zimbabve'de muhalif kadın komedyene işkence

  • 19:24 23 Ağustos 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Zimbabve’de devlet başkanına, hükümete ve polise yönelik eleştirileri ile tanınan komedyen kadın Samantha Kureya, polis kıyafetli üç kişi tarafından evinden kaçırıldı, işkenceye maruz kaldı. Samantha, çalılık bir alana atılmış halde bulundu.
 
Afrika ülkesi Zimbabve, Devlet Başkanı Emmerson Mnangagwa ve iktidar partisi Zanu-PF’ye yönelik sert eleştirileri ile tanınan kadın komedyenin gördüğü işkenceyi konuşuyor. Muhalif isimlerin son haftalarda sık sık saldırıya uğramasıyla gündeme gelen ülkede, son olarak Samantha Kureya hedef alındı. Ağabeyi Jonathan Gasa’nın BBC’ye anlattığına göre, başkent Harare’deki evine çarşamba akşamı üç maskeli erkek geldi. Polis olduklarını söyleyen erkekler, skeçleriyle hükümete zarar verdiğini öne sürdükleri Samantha’nın giysilerini zorla çıkardılar, fiziki şiddette bulundular ve bir kamyonete bindirip götürdüler.
 
Skeçlerinde polisi ve hükümetin baskıcı politikalarını eleştiren Samantha, götürüldüğü yerde işkence gördü. 
 
Ailesiyle birlikte saklandığı gizli evden The Guardian gazetesine konuşan Samantha, yaşadıklarını şöyle anlattı: “Beni alıkoyanlar, ‘Sen devlet ve devlet güçleri ile dalga geçiyorsun, şaka malzemesi haline getiriyorsun. Seni bir süredir izliyorduk’ dediler. Beni yere yatırıp yuvarlanmam için talimatlar verip her seferinde dövdüler. Ben yerdeyken sırtıma çıkıp ayakları ile ezdiler. ‘Eğer polise şikâyette bulunursan, annenin kafasına kurşun sıkarız’ diyorlardı. Biz bu ülkede güvende değiliz. Böyle erkeklerin bir kadını silahla kaçırması korkutucu.”
Samantha gördüğü işkenceden sonra başkent Harare yakınlarında yol kenarında çalılık bir alana atıldı. Önce hastaneye gitti. Kemiklerinde kırık olmadığı tespit edildikten sonra da ailesiyle birlikte güvenli bir evde bir süre saklanmaya karar verdi.
 
İnsan hakları savunucuları: Sorumlu devlet
 
Polis ise kaçırılma olayı hakkında henüz açıklama yapmış değil. İnsan hakları savunucuları ise sorumlunun devlet güvenlik güçleri olduğundan emin.
 
Samantha 2018 yılında BBC ile bir söyleşisinde ise “Zimbabve’de devlet başkanı hakkında başımız belaya girmeden konuşma özgürlüğüne, herhangi biri hakkında peşinize polis düşmeden konuşma özgürlüğüne sahip olacağımızı umuyorum. Umarım durum değişir” demişti. 
 
Kaynak: Gazete Duvar