Futbol maçına gittiği için yargılanan kadın hayatını kaybetti

  • 15:46 10 Eylül 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Futbol maçına gittiği için yargılanacağı mahkeme salonu önünde bedenini ateşe veren İranlı 'Mavi Kız' hayatını kaybetti.
 
Kadınların stadyuma girmesinin yasak olduğu İran'da bir kadın erkek kılığına girerek bir futbol maçını izlemeye gitmişti. Erkek kılığında stada girdiği fark edilen kadın, üç gün gözaltında tutulmuştu. Kadın kefaretle serbest bırakılırken yargılanacağı dava için 6 ay beklemişti. 
 
Desteklediği takımın renklerinden dolayı "Mavi Kız" olarak anılan ve gerçek ismi bilinmeyen kadın, mahkeme için 6 ay bekledikten sonra mahkeme salonuna geldiğinde ise hakim duruşmayı "ailevi acil bir durumdan" ötürü iptal etti. BBC'nin haberine göre mahkeme salonunda kendisine 6 ay hapis cezası verilebileceğini duyduğu iddia edilen "Mavi Kız" kısa süre sonra mahkeme binasının önünde bedenini ateşe vermişti. Yaralanan kadın hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınmıştı. 
 
29 yaşındaki kadın tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. 
 
İran Milli Futbol Takımı kaptanı Mesud Şucai, Instagram hesabından yaptığı paylaşımla tepkisini dile getirdi. 
 
FIFA ise İran'a kadınların stadyumlara alınması için 31 Ağustos'a kadar vakit vermişti.  Ancak İran Spor Bakanlığı, geçtiğimiz haftalarda, mili takım eleme maçlarını kadınların izleyebileceğini duyurmuştu, diğer maçlar için ise herhangi bir açıklama yapmamıştı.