Sel felaketinde yaşamını yitirenlerin sayısı 85’e yükseldi

  • 14:42 16 Eylül 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Sudan’da haziran ve eylül ayları arasında yaşanan sel felaketlerinde yaşamını yitirenlerin sayısının 85’e yükseldiği belirtildi. 
 
Sudan’da haziran ve eylül arasında meydana gelen sellerde hayatını kaybedenlerin sayısı 85’e yükseldi, 133 kişi de yaralandı.  Ülkenin resmi haber ajansı SUNA’nın Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Süleyman Abdulcabbar’a dayandırdığı habere göre, selden 69 bin ev ile kamuya ait 117 bin iş yeri zarar görürken, evlerin neredeyse yarısı tamamen yıkıldı, 4 binin üzerinde hayvan da yaşamını yitirdi. 
 
Özellikle ağustos başında etkisini göstermeye başlayan ve şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketiyle mücadele eden ülkenin 18 eyaletinin 16’sında etkili yağışlarda yurttaşlar, çoğunlukla boğulma ya da elektrik çarpması gibi nedenlerle hayatlarını kaybediyor. Evlerin genelinin temelsiz ve topraktan yapılması, altyapı yetersizliği kayıpların artmasına neden oluyor. 
 
Ülke ayrıca sel sonrası salgın hastalıklarla da mücadele ediyor. Sağlık Bakanlığı, kolera nedeniyle Mavi Nil eyaletinde 5 kişinin yaşamını yitirdiğini duyururken, Bağımsız Sudan Merkezi Doktorlar Komitesi de Darfur eyaletinde 8 kişinin sıtma yüzünden yaşamını yitirdiğini açıkladı.