Güney Afrika’da kadınlar şiddete karşı eylemde

  • 12:35 17 Eylül 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Güney Afrika’da kadınlar, kadınların katledilmesine ve cinsel saldırıya maruz bırakılmalarına yönelik protestolar gerçekleştiriyor.
 
Güney Afrika’da bir lise öğrencisi çocuk ve bir üniversite öğrencisi kadının katledilmesi ve birçok cinsel saldırı haberinin ardından protestolar büyüyor. Sokaklarda şiddete karşı sesini yükselten kadınlar, sosyal medyada da #AmINext (SıraBendeMi) etiketiyle başlattıkları kampanyayı yürütüyor. BBC Türkçe’nin haberine göre, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa sorunla başa çıkmak için bir dizi önlem alacağını açıkladı. Bunlar arasında bu tür suçları işleyenlerin kayıtlı olduğu listelerin kamuoyuna açılması, cinsel saldırılarla ilgili davalara bakan özel mahkemelerin sayısının artırılması ve cezaların artırılması da var.
 
Ağustos ayından bu yana yaşanan saldırılar:
 
"* Lise öğrencisi çocuk cinsel istismara maruz bırakıldıktan sonra katledildi. Olaya ilişkin henüz kimse tutuklanmadı.
 
* Bir postane çalışanı, Sinema ve Medya bölümü birinci sınıf öğrencisi U.M.’yi tecavüze maruz bıraktı. Postane çalışanı tutuklandı.
 
* Teoloji Fakültesi birinci sınıf öğrencisi J.H. yatağında ve dedesi ise tuvalette yaşamını yitirmiş halde bulundu. Hiç kimse tutuklanmadı.
 
* Polis bir erkek, daha önce arkadaşı olan Leghandre 'Baby Lee' Jengels’i katletti. Fail erkek, olay yerinden kaçmaya çalışırken yaptığı trafik kazasında öldü.
 
* Şov performansçısı Meghan Cremer, bir çukurun içinde katledilmiş olarak bulundu. Olayla ilgili olarak üç kişi tutuklandı.
 
* Lynette Volschenk'in cenazesi, beden bütünlüğü bozulmuş ve katledilmiş halde bulundu: Bir kişi tutuklandı."