Savaş çocukları ve kadınları vuruyor: 3 çocuk cinsel istismara maruz bırakıldı

  • 11:04 8 Ekim 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Askeri cuntanın saldırılarını sürdürdüğü Darfur bölgesinde RSF isimli gruba mensup milislerin, üç cocuğu cinsel istismara maruz bırakmasına, sosyal medya üzerinden tepki yağdı. 
 
Sudan’ın Darfur bölgesinde diktatör Ömer el Beşir’e bağlı güçler tarafından gerçekleştirilen katliamın ardından, saldırılar hala devam ediyor. Polis ile orduya bağlı güçler, kadınları yönelik cinsel saldırılara maruz bırakıyor.
 
SudanUprising adlı muhalif sitede yayınlanan bir mesajda, Darfur’da kadınlara yönelik cinsel şiddetin boyutlarına vurgu yapılırken, “Cancawid” adı verilen Arap milislerinin kısa süre önce üç çocuğu cinsel istismara maruz bıraktıkları duyuruldu. Mesajda, Cancawidlerin Ömer El Beşir’in devrilmesi ardından askeri cuntanın iki numaralı ismi Mohamed Hamdan Dagalo’ya bağlı ‘Acil Destek Gücü’ (RSF) adıyla yeniden örgütlendikleri hatırlatıldı.
 
RSF milislerinin cinsel saldırılarına karşı Twitter üzerinden örgütlenen Darfurlular, bölgelerine yönelik baskı ve katliamlara karşı tepkilerini dile getirdi. Sosyal ağlardaki mesajları paylaşan SudanUprising, ülkenin diğer bölgelerine nazaran Darfur’daki katliam ile cinsel saldırıları olaylarının daha fazla görmezden gelindiğine dikkat çekti. #SaveDarfur hashtag’iyle paylaşılan mesajda, “Cancawidler sivilleri katledip kadınlara tecavüz ederken, sivil hükümet ortalıkta yok” denildi. Mesajda, 21 Ağustos’ta geçiş hükümetinin başbakanı olarak göreve gelen Abdalla Hamdok’un “boş vaatler” verdiğine işaret edilirken, “Darfur’daki çatışmanın geçmişi ve işlenen toplu suçlar dikkate alındığında, Hamdok’un bu meseleyi bir ‘öncelik’ olarak ele alması gerekir” sözlerine yer verildi.