İklim aktivisti Greta’nın hedef alınmasına ilişkin soruşturma

  • 12:13 9 Ekim 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Roma’da iklim aktivisti Greta Thunberg’in hedef alınarak, temsili kuklasının bir köprünün altına asılmasına ilişkin soruşturma başlatıldı. Belediye başkanı ise yaşananlara dair, “utanç verici” diyerek tepki gösterdi. 
 
İtalya’nın başkenti Roma’da, iklim aktivisti Greta Thunberg, hedef alınarak temsili bir kuklası, bir köprünün altına asıldı. Üzerinde İngilizce “Greta sizin tanrınız” anlamına gelen yazının da yer aldığı olaya ilişkin soruşturma başlatıldı. 
 
Roma Belediye Başkanı Virginia Raggi yaşananları “utanç verici” diye kınarken, kendisinin ve tüm Roma halkının, Greta ve ailesiyle dayanışma içinde olduğunu belirtti. Virginia attığı tweette, “İklime dair kararlılığımız durmayacak” dedi. 
 
Greta, geçtiğimiz haftalarda, Birleşmiş Milletler İklim Eylemi Zirvesi’nde dünya liderlerine yönelik iklim krizine dair konuşmasıyla uluslararası ilgiyi üzerinde toplamıştı. 
 
Yakın zamanda ise,  Greta, ABD’de petrol boru hatları hakkında konuşmak için Amerikan yerlilerinin Dakota’daki bölgesini ziyaret etti.
 
Dakota Halkı Yasa Projesi, Güney Dakota boyunca döşenmesi önerilen Keystone XL yolu hakkında kaygı duyduğunu ve Kuzey Dakota’daki Dakota Access boru hattından geçen petrol miktarının iki katına çıkacağını planlandığını belirtti.
 
Greta, geçen ay iklim değişikliğiyle mücadele için daha sert ve hızlı adımlar atılması adına dünya genelinde milyonlarca kişinin sokakları doldurmasında öncü rol aldı. 
 
Greta, bu hafta ayrıca Nobel Barış Ödülü’nü kazanmaya en yakın aday olarak gösterildi.
 
Kaynak: Independent Türkçe