Ekonomist Esther Duflo’ya Nobel Ödülü

  • 14:32 14 Ekim 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Nobel Ekonomi Ödülü, bu yıl küresel yoksulluğu azaltmak için çalışan ekonomist Esther Duflo’nun da aralarında olduğu üç kişiye verildi. Esther, bu ödülü kazanan ikinci kadın oldu. 
 
2019 Nobel Ekonomi Ödülü, küresel yoksulluğu azaltmak için çalışan üç ekonomiste verildi. Ödül komitesinden yapılan açıklamada, MIT'den Fransız asıllı Amerikalı ekonomist Esther Duflo ile aynı üniversiteden Hindistan asıllı Amerikalı ekonomist eşi Anbhijit Banarjee ve Harvard Üniversitesi'nde öğretim üyesi olan Amerikalı kalkınma uzmanı Michael Kremer, yoksulluğa ilişkin deneysel çalışmalarıyla bu ödüle layık görüldüğü belirtildi.
 
Esther, bu ödülü kazanan ikinci kadın oldu. İlk ödülü ise 2009’da Elinor Osttom kazanmıştı. 46 yaşındaki Esther, ayrıca 50 yıllık Nobel Ekonomi Ödülü tarihinde bu ödülü alan en genç kişi oldu. Esther, ödülün ekonomi alanında çalışan diğer tüm kadınlar için “hak ettikleri yeri bulmasını sağlamasını umduğunu” söyledi. 
 
Esther, İngiltere'de yayımlanan Guardian gazetesinin sorularını yanıtlarken Abhijit Banerjee ve Michael Kremer'le yoksulluğun kökenini bulmaya odaklandıklarını belirterek, "Siyasetçiler, sık sık nedenlerini anlamadan yoksulluk konusunda genelleme yapıyor. Sorunları kendi başlarına ele alıp bilimsel olarak incelemek istedik" dedi.