İrlandalı kadınlardan direnen kadınlara: Cesaretinizden ve gücünüzden ilham alıyoruz

  • 11:22 16 Ekim 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Kuzey ve Doğu Suriye’de saldırılara karşı direnen kadınlarla dayanışmak amacıyla mektup gönderen İrlandalı kadınlar, Cesaretinizden ve gücünüzden ilham alıyoruz ve seslerimizi sizinle dayanışma içinde yükseltmek ve ortak düşmanımız olan faşizmle savaşmak için sokaklarımıza çıkacağız” dedi.
 
Türkiye’nin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte 9 Ekim’de Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılara karşı, bölgede direnenlere destekler sürüyor. İrlanda’da “International Freedom Battalion”nda (IFB-Uluslararası Özgürlük Taburu) mücadele eden kadınlar, Kuzey ve Doğu Suriye’de Türkiye’nin başlattığı saldırılara karşı direnen kadınlarla dayanışmak amacıyla mektup yayınladı. Örgütün, sosyal medya hesabından paylaşılan mektup, "Rojava’daki Dostlarımıza Mektup” başlığıyla yayınlandı.
 
‘Zulüm sadece direnişimizi güçlendirir’
 
“Suyun ötesinde İrlanda adasında yaşayan feministler olarak, kadınların özgürlüğü projeleri saldırı altında olan Rojava’daki yürekli kardeşlerimiz ve yoldaşlarımızla en kalpten dayanışma duygularımızı ifade etmek isteriz” denilen açıklamada, “Faşist Türk devleti, Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu halklarını yalnızlaştırmaya, topraklarından yoksun bırakmaya ve zulmetmeye çalıştıkça bu girişimlerinin yalnızca kolektif direnişimizi ve kararlılığımızı güçlendirmeye yarayacağını bilmenizi istiyoruz” ifadeleri kullanıldı.
 
‘Sadece hayal ettiğimiz feminist toplumu gösterdiniz’
 
Kuzey ve Doğu Suriye’de direnen kadınların, İrlandalı kadınların Anayasası’nın kürtajla ilişkilendirilen yaşama hakkı ile ilgili 8’inci maddesinin yürürlükten kaldırılması için verdiği mücadelede destek verdiği kaydedilen açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Bizi İrlanda’da ziyaret ettiniz ve mücadelenizden ve zaferlerinizden öğrenebilmemiz için bilgilerinizi cömertçe paylaştınız. Bizleri büyük bir sıcaklıkla aranıza davet ettiniz ve büyük bir sıcaklıkla misafir ettiniz. Bu sıcaklık bize daha önce sadece hayal edebildiğimiz bir deneyim olan feminist bir toplumun pratikte nasıl örgütlenebileceğini gösterdi.
 
‘Hareketiniz, küresel kapitalizme alternatif sunmaktadır’
 
Açıktır ki, Kuzey Suriye Demokratik Federasyonu’na yapılan saldırılar, kadın haklarına, feminist örgütlenmeye ve ekolojinin, toplumun ve insanlığın kârdan önceliğe sahip olduğu toplumsal örgütlenme yöntemlerine yapılan saldırılardır. Kadınların liderliğindeki siyasi hareketiniz, toplumsal cinsiyet dengesine sahip karar alma sistemi ve kadınların özgürlüğünü bu benzeri görülmemiş demokratik projede merkezileştirmesiyle küresel kapitalizme feminist bir alternatif sunmaktadır.
 
Erdoğan ve Türk Devleti, Rojava'nın demokratik değerlerinden, güçlenen kadınlarından ve eşitlik konusundaki kararlılığından tehdit altında hissetmektedir. ‘Güvenli bölge’ adına yapılan bu saldırılar, dostlarımızı ve yoldaşlarımızı bölgeden çıkarmak, demokratik projeyi parçalamak ve kadınların özgürleşmesine bir son vermek için yapılan saldırılardan başka bir şey değildir.
 
‘Faşizmle savaşmak için sokaklara çıkacağız’
 
Sözde ‘Güvenli bölge’ olarak adlandırılan bölgenin oluşturulması, Türkiye'de yaşayan binlerce Suriyeli sığınmacıyı sınır dışı etme amacına da hizmet etmektedir. Başlangıçta kendisinden kaçmış olmalarına rağmen, bir savaş suçlusu olan Beşar Esad’ın daha da güçlendirilmiş yönetimindeki Suriye'ye geri getirilecekler. Rojava’nın işgali ve Esad’ın Suriye ve farklı topluluklardan oluşan nüfusu üzerindeki gücünün tamamen yeniden iade edilmesi, aynı madalyonun iki yüzüdür: Bu madalyon sivillerin katledilmesi ve özgürleştirici siyasi deneyimlerin imha edilmesi pahasına halkların göç etmelerini önleyebilecek otoriter bir istikrara geri dönüşü hayal etmektedir (ki bu Avrupa kalesi tarafından çok arzulanan bir durumdur).
 
Cesaretinizden ve gücünüzden ilham alıyoruz ve seslerimizi sizinle dayanışma içinde yükseltmek ve ortak düşmanımız olan faşizmle savaşmak için sokaklarımıza çıkacağız. Tüm dünyadaki feministleri kardeşlerimizi, dostlarımızı, yoldaşlarımızı desteklemek için bize katılmaya çağırıyoruz. Rojava için örgütlenin, yürüyün, haykırın ve kalkışın. Jin, jiyan, azadî!
 
Ní Saoirse go Saoirse na mBan (Kadın Özgür Değilse Özgürlük Yoktur!)"
 
İrlandalı kadınlar, Türkiye'nin Kuzey ve Doğu Suriye'ye dönük operasyon ve saldırılarını kınamak amacıyla imza kampanyası da başlattı.