Kadın astronotlar uzay yürüyüşü ile tarihe geçti

  • 13:53 19 Ekim 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - ABD’li astronotlar Christina Koch ve Jessica Meir, dün akşam saatlerinde 6 saatlik uzay yürüyüşünü gerçekleştirerek, tarihe geçti.
 
ABD’li astronotlar Christina Koch ve Jessica Meir, sadece kadınlardan oluşan uzay yürüyüşü görevini gerçekleştiren astronotlar olarak tarihe geçti. Astronot kadınlar, bu yürüyüş ile arızalı bir batarya şarj ünitesini değiştirecek ve bu yürüyüşün altı saat sürmesi planlandı. 
 
Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi NASA’nın YouTube kanalından canlı yayınlanan astronotların tarihi yürüyüşü, uzay aracı iletişim sorumlusu Stephanie Wilson'ın "Christina, hava kilidini açabilirsin" komutuyla başladı. 
 
‘Geçmişte kadınlar hep masa başındaydı’
 
Christina uzay yürüyüşüne başlamadan önce, "Tarihi anlamı bakımından bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Geçmişte kadınlar hep masa başındaydı. Uzay programına, tüm katkıların kabul edildiği bir dönemde katkıda bulunuyor olmak çok güzel bir his. Bu, başarı şansını da artırabilir" dedi. 
 
Christina,  Mart ayından bu yana Uluslararası Uzay İstasyonu'nda bulunuyor ve Şubat'a kadar orada kalması planlanıyor. Bu Christina’nın dördüncü, Jessica’nın ise ilk uzay yürüyüşü.
 
Şu ana kadar 14 kadın ve 213 erkek astronot uzay yürüyüşü gerçekleştirdi. Rus kozmonot Svetlana Savitskaya, 1984 yılında Salyut 7 uzay istasyonunun dışına çıkarak uzay yürüyüşü yapan ilk kadın olmuştu.
 
Uluslararası Uzay İstasyonu, Güneş enerjisi ile çalışıyor ancak doğrudan Güneş ışığını ancak yörüngesinin kısa bir bölümünde alabilen istasyonun bataryalara da ihtiyacı oluyor.
 
NASA ‘örtülü cinsiyetçilikle’ eleştirilmişti
 
Astronotların tarihi yürüyüşü, geçtiğimiz Mart ayında yapılması planlanmıştı, ancak, uluslararası Uzay İstasyonu’nda sadece bir adet orta boy beden astronot kıyafeti olması nedeniyle ertelenmişti. Kıyafet sorunu, NASA'nın "örtülü cinsiyetçilik"le eleştirilmesine neden olmuştu.