Menopoz dönemindeki kadınlara ücretli izin

  • 14:44 21 Ekim 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - İngiltere’de Channel 4 televizyonu menopoz dönemindeki çalışanlarına ücretli izin ve esnek çalışma serbestisi getirmeye hazırlanıyor. 
 
İngiltere’nin ulusal yayın yapan televizyon kanallarından Channel 4, menopoz dönemindeki çalışanları için esnek çalışma koşulları ve ücretli izin gibi düzenlemeleri gündemine aldı. Kanaldan yapılan açıklamada, yaş almaya bağlı doğal bir süreç olan menopozun iş yaşamında tabu olmaktan çıkıp özgürce ve açıkça konuşulabilmesi gereği vurgulanırken, bu adımın da bu hedefle ve kadın çalışanların çalışma koşullarını iyileştirmek amacıyla atıldığı kaydedildi.
 
Channel 4’un 37 yıllık tarihinde ilk kadın genel yayın yönetmeni olarak Ekim 2017’de göreve gelen Alex Mahon ise düzenlemeye ilişkin şunları söyledi: “Tabu olan bir konuyu görünür kılarak normalleştiriyoruz. Dilerim diğer medya kuruluşları da bizi izler ve menopoz dönemindeki kadın çalışanlarını destekler.” 
 
18 Ekim Dünya Menopoz Günü'nde alınan karara göre, menopoz başlangıcı olan çalışanlar için ücretli izin; özel, serin ve sessiz alan koşulları sağlanacak.
 
Menopozla ilgili düzenlemeler, kurum çalışanları tarafından oluşturulan “toplumsal cinsiyet eşitliği kurulu” tarafından belirlenecek. Channel 4, bünyesinde böyle bir kurul oluşturan İngiltere’deki ilk medya kuruluşu.