DAİŞ saldırısından kurtulanlar: Kürtler uluslararası hukuka aykırı bir şekilde saldırıya uğradılar

  • 13:52 1 Kasım 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Paris’te 2015 tarihindeki DAİŞ saldırısında hayatta kalan 44 kişi, kaleme aldıkları ortak bir mektupla dünya devletlerine, Türkiye’nin saldırılarına karşı DAİŞ’e karşı savaşan Kürtlerin yanında olunması çağrısında bulundu.
 
Fransa’nın Paris kentinde 13 Kasım 2015 tarihinde DAİŞ tarihinde birçok noktayı hedef alan saldırılarda en az 131 kişi hayatını kaybetmiş, 413 kişi de yaralanmıştı. DAİŞ saldırısında hayatta kalan 44 kişi, kaleme aldıkları ortak bir mektupla dünya devletlerine, Türkiye’nin saldırılarına karşı DAİŞ’e karşı savaşan Kürtlerin yanında olunması çağrısında bulundu.
 
Fransız le Parisien gazetesinde yayınlanan mektupta, "Terörden kurtulan bizler Türk ordusu tarafından saldırıya uğrayan Suriye'nin kuzeyindeki halklara olan desteğimiz ve dayanışmamızı ilan ediyoruz” denildi.
 
‘Uluslararası hukuka aykırı bir şekilde saldırıya uğradılar’
 
Kürtler, Araplar, Yezidiler, Türkmenler ve Asurilerin Avrupa’nın düşmanı DAİŞ ile savaştığı belirtilen mektupta, "Bugün eğer barış ve huzur içinde yaşıyorsak bunu onların mücadelesine borçluyuz. 9 Ekim'den bu yana Suriye'de bulunan bu toplumlar uluslararası hukuka aykırı bir şekilde saldırıya uğradılar ve işgal edildiler" diyerek batılı liderlerin onları yalnız bıraktığını ileri sürdü.
 
‘Türkiye’nin operasyonu bölgeyi istikrarsızlaştırıyor’
 
DAİŞ saldırısında hayatta kalanların avukatı Gerard Chemla, "Türkiye’nin operasyonu bölgeyi istikrarsızlaştırıyor, bazı IŞİD militanlarının kaçtığını öğrendik ve bu bizi endişelendiriyor. Bu yüzden biz Fransalı IŞİD mahkumlarının ülkeye getirilip burada yargılanmalarını istiyoruz" diye konuştu.
 
Geçtiğimiz hafta ise 31 Fransız kadın milletvekili yayınladıkları ortak mektupla, evrensel değerler için savaştıklarını belirttikleri Kürt kadınlarını desteklediklerini söylemiş, Türkiye'nin Kuzey Suriye’ye dönük saldırısını kınamışlardı.