Cinsel istismarı soruşturan piskopos da cinsel istismarla suçlandı

  • 13:42 14 Kasım 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - ABD’de Katolik rahiplere dönük cinsel istismar iddialarını soruşturan piskopos Nicolas DiMarzio da cinsel istismarla suçlandı. Suçlama, avukat Mitchell Garabedian tarafından gündeme getirildi.
 
Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) Katolik rahiplerin çocuklara dönük cinsel istismar iddialarını soruşturan piskopos Nicolas DiMarzio, çocuk istismarı ile suçlandı. Euronews’in haberine göre New York'un Buffalo şehrinde yaşanan istisamarda avukat Mitchell Garabedian, 70'li yıllarda Brooklyn'de rahiplik yapan Nicolas DiMarzio adlı piskoposun o zamanlar kilise korosunda bulunan müvekkiline diğer bir rahiple birlikte cinsel tacizde bulunduğunu belirtti.
 
İstismar vakasını soruşturuyordu
 
Gelecek ay mahkemeye şikayet dilekçesinde bulunarak tazminat davası açacaklarını belirten avukat, piskoposun görevini yürüttüğü New Jersey'deki Newark Arşidükalığı'na bilgilendirme mektubu gönderildiğini açıkladı. 
 
Geçtiğimiz ay Papa François, piskoposu piskopos Richard Malone'u kilisesinde yaşanan cinsel istismar olayını soruşturması için görevlendirmişti. Richard’ın istifası istenmişti. Nicolas DiMarzio'nun yürüttüğü soruşturmanın "lekelendiğini" belirten avukat, "Din adamı Malone'un istifa edip etmeyeceğinin tayini için tamamıyla tarafsız bir soruşturmaya ihtiyaç var" dedi.
 
Öte yandan Brooklyn Piskoposluğu, Buffalo Piskoposluğu hakkındaki raporunu tamamlayarak Vatikan'a sunduğunu açıkladı.
 
ABD'de kiliselerde istismar vakaları
 
New York Başsavcısı Barbara Underwood, iki hafta önce eyaletteki 8 Katolik piskoposu, kiliselerdeki cinsel istismar konusunda yürütülen soruşturma kapsamında ifade vermeye çağırmıştı. ABD'nin Pensilvanya Başsavcısı Josh Shapiro, iki yıllık bir soruşturmanın ardından, çocuklara yönelik cinsel istismarların Pensilvanya ve Vatikan'daki kıdemli kilise yetkililerince ''sistematik'' bir şekilde örtbas edildiği sonucuna ulaştıklarını söylemişti.
 
Tahkikat jürisi ise 300'den fazla rahibin 1950'lerin ortalarından beri çocukları istismar ettiğini belirterek, Roma Katolik Kilisesine bağlı yüzlerce rahibi binden fazla çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlamıştı. Jüri, raporunda bazı kayıtların kaybolduğunu ve cinsel istismara maruz bırakılan bazı çocuklar konuşmaktan korktuğu için istismara uğrayanların sayısının çok daha yüksek olduğuna inandığını kaydetmişti.