Gazeteci Daphne'nin katledilmesi soruşturmasında gözaltı

  • 17:31 20 Kasım 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Malta'da Caruana Galizia'nın katledilmesine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında iş insanı Yorgen Fenech'in gözaltına alındığı bildirildi.
 
Ülkesi Malta'ya ilişkin yolsuzluk araştırmalarıyla tanınan 53 yaşındaki gazeteci ve blog yazarı Daphne Caruana Galizia'nın katledilmesi soruşturması kapsamında Malta'nın tanınan iş insanlarından Yorgen Fenech'in polis tarafından gözaltına alındığı bildirildi.
 
Daphne, 16 Ekim 2017'de arabasına yerleştirilen bombayla katledilmişti. 
 
Yorgen Fenech'in gözaltına alınması, hükümetin bir gün önce 2017 yılındaki suikastte rolü olduğundan şüphelenilen bir kişiye hukuki bağlayıcılığı olan kanıt sunması halinde af teklif edeceğini duyurmasından sonra gerçekleşti.
 
Yorgen Fenech'in bağlantısı 
 
Yorgen Fenech 2013 yılında Malta hükümetinden büyük bir enerji ihalesi alan bir grubun başında bulunuyor. Daphne katledilmeden önce Dubai'deki 17 Black Limited isimli gizemli bir şirket hakkında bir yazı kaleme almış ve Maltalı siyasetçilerle bağlantısı olduğunu iddia etmişti. Araştırmacı gazeteci şirketin sahibinin kim olduğunu bulamadan katledilmişti, ancak Reuters haber ajansı daha sonra bu kişinin Yorgen Fenech olduğunu ortaya çıkardı.
 
Maltalı maliye yetkilileri daha sonra Enerji Bakanı Konrad Mizzi ve hükümet yetkilisi Keith Schembri'nin Panama'da gizli şirketleri olduğunu ve 17 Black Limited şirketinden bu şirketlere amacı belli olmayan ve 2 milyon doları bulan ödemeler yapıldığını ortaya çıkardı.
 
Konrad Mizzi ve Keith Schembri ekim ayında yaptıkları açıklamada 17 Black ve Yorgen Fenech arasında bağlantı olduğunu bilmediklerini, Yorgen Fenech ve enerji projelerinden ödeme alınması ile ilgili bir plandan haberdar olmadıklarını söyledi. Yorgen Fenech de herhangi bir siyasetçiye ödeme yaptığı iddialarını reddetti.