Binlerce kadından erkek şiddetine karşı kitlesel eylem

  • 15:32 5 Aralık 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Şili’de binlerce kadın,  siyah kıyafet ve kırmızı eşarplarıyla gerçekleştirdiği eylemde erkek şiddetine karşı tepkilerini dile getirdi. 
 
Şili’nin başkenti Santiago’da bulunan Ulusal Stadyum’da toplanan binlerce kadın, erkek şiddetine karşı kitlesel bir eylem gerçekleştirdi. Kent genelinde binlerce kadın, siyah kıyafetler ve kırmızı eşarp giymiş halde stadyumda bir araya geldi. Kadınlar, içerisinde “Sorun nerede olduğumda veya nasıl giyindiğimde değil” gibi sözlerin içerisinde yer aldığı marşlarını seslendirdiler. 
 
Eyleme ilişkin AFP’ye konuşan 66 yaşındaki Jacqueline Saintard, "Bu tecrübeyi binlerce kadınla paylaşmak muhteşemdi" ifadesini kullandı. 
 
Dünya çapında karşılık bulan ve çok sayıda şehir merkezinde gerçekleştirilen bu eylem tarzı, ilk olarak feminist grup LasTesis tarafından Şili Valparaiso'da gerçekleştirilmişti.
 
Şili'de devam eden hükümet karşıtı protestolarla birleşen bu eylemlilik süreci ise dünya çapında yayılmaya devam ediyor. 
 
Konuya ilişkin yayınlanan bir Birleşmiş Milletler (BM) raporunda da, Güney Amerika genelinde geçen sene 3 bin 500'den fazla kadının katledildiği belirtildi.