Hindistan’da saldırıya uğrayan kadın yaşamını yitirdi

  • 11:39 7 Aralık 2019
  • Dünya
HABER MERKZEİ - Hindistan’da cinsel saldırı davası için duruşmaya gittiği sırada aralarında failin de  olduğu bir grubun saldırısına uğrayan kadın tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
 
Hindistan'da Uttar Pradeş eyaletinde tecavüze uğrayan ve failleri geçtiğimiz mart ayında mahkemeye veren kadın, davanın duruşması için yerel mahkemeye gitmek üzere yola çıktığında, aralarında tecavüz faillerinden bir erkeğin de olduğu bir grubun saldırısına uğramıştı. 
 
Vücudunda yüzde 95 oranında yanık tespit edilen kadının tedavi edilmek üzere hastaneye kaldırıldığı ve durumunun kritik olduğu öğrenilmişti. 
 
23 yaşındaki kadın tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Uttar Pradesh eyaletinin Unnao kasabasındaki hastanede görevli doktor Shalabh Kumar, vücudunda yüzde 95 yanıkla hastaneye getirilen kadının yapılan tıbbı müdahalelere rağmen kalp ve akciğer yetmezliği yüzünden kurtarılamadığını açıkladı.
 
Polis, bu kişilerden birisinin kadına daha önce tecavüz eden zanlı olduğunu belirterek, saldırıyı gerçekleştiren 5 kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı. Geçen yıl 12 Aralık’ta kadına tecavüz eden kişi önce tutuklanmış, bir hafta önce kefalet karşılığı tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı.
 
Uttar Pradesh eyaletinde, 2017 yılında 4 bin 200 tecavüz kayıtlara geçmişti.