Ekvador’da otçul dinazor fosili bulundu

  • 13:04 8 Aralık 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Ekvador’da 6 metre uzunluğunda fakat  “küçük” olarak değerlendirilen otçul bir dinozor fosili bulundu. 
 
Ekvador’da bir üniversite, bir tür dinozor keşfettiklerini duyurdu. Dinozora, keşfedildiği Yamana yerleşim birimi ile tanıtımının yapıldığı Loja kentinden türetilen Yamansaurus Lojaensis” adı verildi. Yamana, ülkenin güneyinde, Peru sınırına 50 kilometre mesafede yer alıyor.
 
Ekvador için ilk dinazor
 
Loja Özel Teknik Üniversitesi sorumlularından Juan Pablo Sauarez, keşfin Arjantin ve Ekvador’lu bir ekip tarafından yapıldığını ve bunun Ekvador için ilk dinozor olduğunu belirtti.
 
Dinozorun iskeletini oluşturabilecek tüm parçalar bulunmasa da, araştırmacılar sağrı kemiği ve kuyruk omurları ile kol kemiği (humerus), önkol kemiği (Radius) ve baldır kemiği (tibia) buldu. Bu keşifler sayesinde dinozorun “kısa ve kalın kemikli, 6 metreye varan uzunlukta, iki veya üç metre boyunda ve koyu bir zırha sahip olduğu” sonucuna varıldı.
 
Nesli tükenmeden önceki son dinazor
 
Ortaya çıkarılan fosillerin Kretase Dönemi’nde, bundan 85 ila 65 milyon yıl önce yaşadığı tahmin edilen dinozor türlerine ait olduğu sanılıyor. Bunlar, nesli tükenmeden önceki son dinozorlar olarak değerlendiriliyor.
 
Bilim insanları Yamansaurus Lojaensis’e ilişkin analizleri derinleştirerek, o dönem hayatta olan diğer muhtemel türler ile ilişkilerini belirlemeye çalışacak. Keşfin Ekvador’da yapılması ayrıca şaşırtıcı bir özelliğe sahip. Ekvador toprağının karakteristik özeliklerinin, erozyondan dolayı dinozorlar için elverişli koşullar sunmadığı belirtiliyor.