Yanardağ patlamasında yaşamını yitirenlerin sayısı 8'e yükseldi

  • 09:49 12 Aralık 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Yeni Zelanda’da bulunan White Island yanardağının patlaması sonucu yaşamını yitirenlerin sayısı 8’e yükselirken, 8’den fazla kişinin ise kayıp olduğu açıklandı.
 
Yeni Zelanda’nın en aktif yanardağlarından White Island 9 Aralık’ta yerel saatle 14.00’te faaliyete geçmiş, meydana gelen patlama sonucu 6 kişi yaşamını yitirmiş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı.
 
Ülke polisi, yaralılardan ikisinin daha hayatını kaybettiğini açıkladı. Böylece yaşamını yitirenlerin sayısı 8’e yükseldi. Reuters’ın haberine göre 8’den fazla kişi de hala kayıp. Polis, kayıplardan yedisinin Avustralyalı, ikisinin ise Yeni Zelandalı olduğunu duyurdu. 20’den fazla kişinin yaralı olduğu, bazılarının durumunun ciddiyetini koruduğu açıklandı.
 
Yanardağ uzmanı Graham Leonard, basına yaptığı açıklamada, White Island’daki sismik aktivitenin arttığını kaydetti. Graham, “Dün patlama riski yüksekti. Bugün daha da yüksek bir patlama riski var. Ve şu anda parametreler kötüye gidiyor” ifadelerini kullandı.
 
Turistik gezilere cezai soruşturma
 
Polis, yanardağın da bulunduğu ada çevresindeki turistik gezilerden dolayı ölümlerle ilgili cezai soruşturma başlatacak.
 
Yanardağ en son 2001’de faaliyete geçmişti.