Pakistan’da gazeteci Urooj Ikbal katledildi

  • 12:24 12 Aralık 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Gazeteci kadınların oranının sadece yüzde 5 olduğu Pakistan’da Dilawar Ali isimli erkek, evli olduğu gazteci Urooj Ikbal’i katletti. Fail, kefaletle serbest bırakılırken, failin serbest bırakılmasına karşı RSF, Pakistan polisine ve adli makamlara, “gereği yapılsın” çağrısı yaptı.
 
Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF), Pakistan’ın Pencap kentinde Dilawar Ali isimli erkeğin, evli olduğu gazeteci Urooj Ikbal’i mesleğini bırakmak istemediği gerekçesiyle 24 Kasım günü katlettiğini duyurdu. Gazeteci Urooj’u katlettikten sonra tutuklanan fail, kefaletle serbest bırakıldı. Urooj’un kardeşi Yasir Iqbal, 14 Aralık’ta görülecek duruşmada karara itiraz edeceğini belirtti.
 
RSF’nin Asya-Pasifik Masası Başkanı Daniel Bastard, “Pencap polisi ve adli makamları, bu suçun cezasız kalmamasını sağlamak için her şeyi yapmaya çağırıyoruz. Bu kadın cinayeti, Pakistan’da hüküm süren ataerkilliğin sürekli baskılarına rağmen açıkça çalışmak için büyük cesaret gerektiren kadın gazetecilerin durumunun bir örneği” dedi.
 
Gazetecilerin yüzde 5’i kadın
 
RSF’nin Pakistan’da ortak çalışma yürüttüğü Özgürlük Ağı’nın 2018 raporuna göre, ülkede gazeteci kadınların oranı yüzde 5’ten daha az. Gazeteci kadınlar düşük maaş, psikolojik ve cinsel şiddet, ailenin “erkeklerin ağırlıklı olduğu bir ortamda çalışmamaları” yönünde baskıları gibi birçok ayrımcı uygulama ve şiddete maruz bırakılıyorlar.
 
RSF’ye açıklama yapan Pakistan’ın ilk kadın savaş muhabiri Asma Şirazi, “Gazeteci kadınlar korku ortamında çalışıyor” dedi.
 
Pakistan, RSF’nin Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde 180 ülke arasında 142’nci sırada yer alıyor.