Kadın sunucu BBC’ye açtığı cinsiyet ayrımcılığı davasını kazandı

  • 13:10 11 Ocak 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC’de sunuculuk yapan Samira Ahmed, cinsiyeti nedeniyle kendisine erkek meslektaşına oranla 6 kat daha az ücret ödendiği için açtığı davayı kazandı. 
 
BBC'nin kadın sunucularından Samira Ahmed'in, erkek meslektaşı Jeremy Vine'a oranla 6 kat daha az ücret alması nedeniyle BBC hakkında açtığı cinsiyet ayırımcılığı davasında karara varıldı. Birgün’de yer alan habere göre, Londra'daki bir iş mahkemesi, oy birliğiyle alınan kararda, Samira’ya diğer sunucuyla aynı ücretin ödenmesi gerektiğine hükmetti.
 
Samira karar sonrası yaptığı açıklamada, sorunun çözülmesinden memnun olduğunu, artık haber olmak değil haber yapmak istediğini söyledi. 
 
BBC'den yapılan açıklamada ise ücret farkının cinsiyetten değil programların türlerinden kaynaklandığı ancak mahkemenin delilleri yeterli bulmamasından üzüntü duyulduğu kaydedildi. "Bu kararı dikkatle ele almamız gerekecek" ifadelerine yer verilen açıklamada, BBC'nin Samira ile çalışmaya devam etmeyi istediği vurgulandı.
 
Ne olmuştu?
 
Samira Ahmed sunduğu Newswatch programının, Jeremy Vine'ın sunduğu Points of View programına göre 2 kat fazla izlenmesine rağmen erkek meslektaşından 6 kat daha az kazandığı için BBC hakkında cinsiyet ayırımcılığı davası açmıştı. Kadın sunucu, Newswatch için bölüm başına 440 sterlin (3 bin 370 TL), Points of View'in sunucusu Jeremy Vine'na ise bölüm başına için 3 bin sterlin (23 bin TL) ödendiğini belirtmişti.
Ancak BBC'nin savunma heyeti, Samira’nın sunduğu Newswatch isimli programın daha fazla izlenmesinin sebebini, seyircilerin cumartesi sabahı başka bir programı izlemek için televizyonu halihazırda açmış olmalarına bağlamıştı.
 
Jeremy Vine'ın sunduğu Points of View isimli programın ise konuları neşeli şekilde işleyebilme becerisine sahip yüksek profilli sunucu gerektiren bir eğlence programı olduğuna vurgu yapan heyet, Newswatch'un ise bir haberci tarafından sunulan ve konuların ciddi şekilde ele alındığı bir yapım olduğunu savunmuştu.
 
Samira’nın davayı kazanması durumunda geriye dönük 500 bin sterline kadar tazminat alabileceği belirtiliyordu.