Vatikan’da bir ilk

  • 18:16 15 Ocak 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ- Vatikan’da devlet işlerini yürüten ve Papa’nın yakın çalışma çevresinden oluşan Devlet Sekreterliği’ne ilk kez bir kadın yönetici atandı. 27 yıldır Vatikan’da çalışan Francesca Di Giovanni, Çok Taraflı İlişkiler Müsteşarlığı’na atandı.
 
Vatikan’da devlet işlerini yürüten ve Papa’nın yakın çalışma çevresinden oluşan Devlet Sekreterliği’ne ilk kez bir kadın yönetici atandı.27 yıldır Vatikan’da çalışan Francesca Di Giovanni, Çok Taraflı İlişkiler Müsteşarlığı’na atandı. 66 yaşındaki Francesca, bu görevde Vatikan’ın Birleşmiş Milletler (BM) ve diğer hükümetlerarası örgütlerle ilişkilerini koordine eden bir bölümü yönetecek. 
 
Francesca Di Giovanni, Vatikan medyasına yaptığı açıklamada, atanmasının, Papa’nın kadınlara verdiği önemi gösterdiğini ve 1. Francis’in kadınların barış yapıcı, arabulucu ve şifacı gibi belli kabiliyetleri olduğu görüşüne katıldığını dile getirdi. Francesca, “Bunlar erkek meslektaşlarımda da bulunan kabiliyetler olmakla birlikte, kadın olmamın bu göreve olumlu yansımasını umuyorum” dedi. 
 
Vatikan’ın Tarikatlar Meclisi Müsteşarı ve ruhban sınıfından olmayanlardan sorumlu bölümün iki müsteşar yardımcısı da kadın. En önemli makam olan Devlet Sekreterliği ise hem iç bürokrasiyi hem de diğer ülkelerle diplomatik ilişkileri yönetiyor.