Panama’da katliam: 6’sı çocuk 7 kişinin cenazesi bulundu

  • 15:08 17 Ocak 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Panama’nın kuzeydoğusunda yerlilerin yaşadığı bölgede bulunan bir toplu mezarda, hamile bir kadın ile beş çocuğu ve 17 yaşındaki bir çocuğun cenazesi işkenceyle katledilmiş halde bulundu. 
 
Panama’nın kuzeydoğusunda yerlilerin yaşadığı “Tanrı’nın Yeni Işığı” adlı tarikatın kontrolündeki bölgede bir toplu mezarda 7 kişinin cenazesi bulundu. Hamile bir kadınla 5 çocuğu ile 17 yaşındaki bir çocuğun, işkenceyle katledilerek gömüldüğü belirtildi. 
 
Başsavcılık, 15 kişinin de yaralı olarak kurtarıldığı olayla ilgili olarak aralarında katledilen kadının babasının da bulunduğu 10 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. Katledilen çocuklardan biri bir yaşında. 
 
Savcı Rafal Baloyes, cenazelerin ayinin yapıldığı kiliseden iki kilometre uzakta bulunduğunu açıkladı.  Rafael, evlerinden alınarak kiliseye götürülen ailelerden nedamet getirmelerinin istendiği, sonradan bu kişilere işkence yapıldığını söyledi. 
 
Polis yetkilileri ise, Cumartesi gününden bu yana devam eden ayinlerden kaçan üç köylünün ihbarıyla haberdar oldu. Kilisede pala, bıçak ve sopaların yanı sıra katledilen bir keçi de bulundu.  
 
Soruşturmaya yakın bir kaynak AFP’ye yaptığı açıklamada gözaltına alınanlar arasında hamile kadının babasının da olduğunu söyledi. 
 
Katliamın yaşandığı Ngabe-Bugle bölgesi, başkent Panama City'ye 250 kilometre mesafede. Ngabe-Bugle, ülkenin en yoksul ve okuma yazma oranının en düşük olduğu bölgelerden biri.
 
‘Şeytan çıkarma’ adı altında katliam
 
Ngabe-Bugle bölgesinde ‘şeytan çıkarma’ adı altında insanlar katlediliyor. Notthingham Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyelerinden Helen Hall, bu ayinlerin bir tür negatif spiritüel etki altında olan "yer, kişi hatta nesneleri arındırma" amacıyla yapıldığını söylüyor. Aynı zamanda bir Anglikan din kadını olan Helen, buna benzer inanç ve ayinlerin hemen hemen tüm kültür ve geleneklerde mevcut olduğunu belirtiyor.
 
2018'de 50 ülkeden 250 din görevlisi Vatikan'ın her yıl düzenlediği “şeytan çıkarma” kurslarına katılmıştı. Katolik toplumunda “şeytan çıkarma seanslarına” ilginin arttığı belirtiliyor. Katolik Kilisesi'nde bu ayin, eğitimini almış rahipler tarafından yapılıyor. Ayin sırasında "şeytani varlıkları kovmak için" dualar ve İncil'den bölümler okunuyor.
  
Kaynak: BBC Türkçe