İnsani yardım ödülü Suriyeli doktor Amani’ye verildi

  • 13:23 18 Ocak 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Avrupa Konseyi’nin insani yardım ödülü Suriyeli doktor Amani Ballour’a verildi. Amani’nin doktor olarak gösterdiği cesaret nedeniyle bu ödüle layık görüldüğü belirtildi.
 
Avrupa Konseyi tarafından insani yardım alanında verilen Raoul Wallenberg Ödülü’ne bu yıl Suriyeli doktor Amani Ballour layık görüldü. Amani, 2012-2018 yıllarında aralıksız çatışmalara sahne olan Suriye'nin Doğu Guta bölgesinde bir yeraltı hastanesini yönetmişti. Hastanedeki yaşamı anlatan "The Cave” adlı belgesel bu yıl Oscar'a aday.
 
DW Türkçe’de yer alan haberde, Amani Ballour ödülünü Avrupa Konseyi'nin Strasbourg'daki merkezinde bugün düzenlenen törenle aldı. Törene Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric, Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Dunja Mijatovic, Raoul Wallenberg Ödülü jüri üyeleri, Avrupa Konseyi üyesi birçok ülkenin Strasbourg'daki diplomatik temsilcileri ve Avrupa Konseyi çalışanları katıldı.
 
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Marija Pejcinovic Buric, törende yaptığı konuşmada, Raoul Wallenberg Ödülü’nün bu yıl dördüncü kez verildiğini hatırlattı. Amani’nin doktor olarak gösterdiği cesaret nedeniyle bu ödüle layık görüldüğünü belirtti.
 
Binlerce kişinin hayatını kurtardı
 
Üniversiteden pediyatri uzmanı olarak mezuniyetinin ardından kendisini Suriye iç savaşının içinde bulan Amani, doğup büyüdüğü Duma kentindeki bir binanın bodrumunda kısıtlı imkanlarla kurulan bir yeraltı hastanesinde, çatışmalarda yaralananları kurtarmaya çalıştı. Zamanla "The Cave" (İn) adını alan hastanede 2012-2018 yılları arasında binlerce kişinin hayatını kurtaran Amani, bu arada hastanenin yöneticisi konumuna geldi.
 
Amani’nin bu gizli hastanede yaşadıkları National Geographic tarafından belgesel haline getirildi. İki yıl boyunca orada yaşananları olduğu gibi yansıtan ve hastane gibi "The Cave" adını taşıyan film, belgesel dalında bu yıl Oscar ödülüne aday.