Tecavüz faili Harvey Weinstein’ın duruşması görüldü

  • 14:47 23 Ocak 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Aralarında oyuncuların da bulunduğu çok sayıda kadını tecavüz ve cinsel tacize maruz bırakan film yapımcısı Harvey Weinstein’in yargılandığı kamu davası başladı.
 
Aralarında ünlü oyuncuların da bulunduğu 80'den fazla kadını tecavüz ve cinsel tacize maruz bırakan ABD'li film yapımcısı Harvey Weinstein, kamu davasında ilk kez hakim karşısına çıktı. İlk duruşmada savcı Meghan Hast, faili "cinsel saldırgan" olarak niteledi. Davanın ilk duruşmasında savcı, ünlü yapımcının sektördeki gücünü ve prestijini kullanarak şikayetleri susturduğunu söyledi.
 
Savcı, açılış konuşmasında jüri üyelerine şöyle seslendi: "Karşınızda oturan adam sadece Hollywood'un en etkili isimlerinden değil. O bir tecavüzcüydü. Bu mahkeme salonunda dinleyeceğiniz kadınlar birbirlerini tanımasa da, her biri aynı utanç ve aşağılanmayı yaşadı."
 
Fail, kendisine yöneltilen suçlamalarını reddediyor. 
 
Ne olmuştu? 
 
Ekim 2017'de Harvey Weinstein, tecavüzün ortaya çıkması ile şirketinden ve Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi'nden kovuldu. 31 Ekim'e kadar 80'den fazla kadın failin aleyhinde ifade verdi. Failin teşhir edilmesi, #MeToo sosyal medya kampanyasını ve günümüzde "Weinstein etkisi" olarak adlandırılan dünyadaki tanınan erkeklerin cinsel istismar tecavüz suçlarının da açığa çıkarılmasını beraberinde getirdi.
 
Fail Harvey Weinstein, 25 Mayıs 2018'de New York'ta tutuklandı, tecavüzle suçlandı ve kefaletle serbest bırakıldı.