Ortadoğu ve Arap dünyasında ilk kadın bakan: Zeina Aker Adra

  • 15:59 23 Ocak 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Ortadoğu ve Arap dünyasında Savunma Bakanlığı makamını ilk defa bir kadın yönetecek. Savunma Bakanlığı’na Ortodoks bir aileye mensup olan  Zeina Aker Adra seçildi.
 
Lübnan’ın yeni hükümeti, hem kadın bakanların sayısı hem de Savunma Bakanlığı makamına bir kadının getirilmesiyle Ortadoğu'da ilklere imza attı. Ortadoğu ve  Arap dünyasında Savunma Bakanlığı makamını yönetecek ilk kadın, Hristiyan Ortodoks bir aileye mensup Zeina Aker Adra oldu.
 
Ayrıca yeni hükümet, yüzde 30 oranında kadınlardan oluşuyor. Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Hassan Diyab, yeni kabinede beş kadına görev verdi. Savunma Bakanlığı'na getirilen Zeina Aker aynı zamanda Başbakan Yardımcılığı görevini de yürütecek.
 
Başbakan Yardımcısı olarak da görev yapacak Zeina Aker Adra’nın yanı sıra kabinede yer alan kadınların isimleri şöyle; Enformasyon Bakanı Menal Abdussamed, Gençlik ve Spor Bakanı Fertinye Uhanyan, Adalet Bakanı Mari Kloud Necm, Çalışma Bakanı Lemya ed-Duveyhi ve Göçmen Bakanı Gada Şureym.