WHO corona virüsü için acil durum ilan etmedi

  • 14:44 24 Ocak 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - WHO, Çin’de ortaya çıkan corona virüsü nedeniyle şimdiye kadar 26 kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin yaşanan salgına dair yaptığı açıklamada, acil durum ilan edilmesine henüz gerek duyulmadığını aktardı. 
 
Çin'in Wuhan kentinde corona virüs salgınından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 26’ya yükselirken, virüs bulaşanların sayısı da 830’a çıktı. Hayatını kaybedenlerin büyük kısmının Hubei'den olduğu ifade ediliyor. 40 milyon kişinin karantinaya alındığı ülkede yetkililer, virüsün ortaya çıktığı Hubei bölgesel idaresine bağlı Vuhan kenti dahil toplam on şehirde giriş-çıkışları sınırlandırdı.
 
2019-nCoV adı verilen corona virüsünün yayılmasını önlemek için ülkedeki Ay takvimi yeni yılı kutlamaları organizasyonlarında da değişikliğe gidildi. Başkent Pekin ve Şangay gibi büyük kentlerde planlanan halk gösterileri iptal edilmiş durumda. Yetkililer büyük kalabalıkların toplanmasını ve virüsün yayılmasını engellemeye çalışıyor.
 
İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya gelen Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Acil Durum Komitesi ise, uluslararası acil durum ilan edilmesine henüz gerek duyulmadığını açıkladı. Komite başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus virüsle ilgili gelişmeleri yakından izlediğini belirtti. Tedros, Çin dışında başka bir ülkede virüsün insandan insana geçtiği konusunda bir kanıt bulunmadığını, bu nedenle uluslararası alanda acil durum ilan edilmediğini ifade etti. 
 
Virüse karşı ilaç geliştiriliyor 
 
Corona virüsüne karşı üç ayrı uzman ekibi ilaç geliştirilmesi için çalışıyor. Çok sayıda hükümet, WHO, AB Komisyonu, araştırma kuruluşları, aşı üreticileri ve özel girişimcilerin yer aldığı Salgına Hazırlık İnovasyonları Koalisyonu (CEPI) haziran ayına kadar klinik testlerine hazır bir ilaç geliştirmenin amaçlandığını duyurdu.
 
Yeni virüsün ölümcül Sars virüsünün de dahil olduğu virüs familyasına ait olduğu  belirtiliyor. Sars virüsü nedeniyle Çin'de 2002 ve 2003 yıllarında yaklaşık 350, Hongkong'da ise 300 kişi hayatını kaybetmişti.