Corona virüsü Fransa’ya ulaştı

  • 15:00 25 Ocak 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Çin'de 26 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Corona virüsüne ilk kez Avrupa'da rastlandı. Fransa da iki vakanın tespit edildiğini doğruladı.
 
Çin'de hızla yayılan Corona virüsüne ilk kez Avrupa'da rastlandı. Fransa Sağlık Bakanı Agnes Buzyn Paris'te düzenlediği basın toplantısında, Fransa'da iki vakaya rastlandığını doğruladı. Hastalardan birinin Bordeaux, diğerinin ise Paris'te hastanede tedavi altına alındığını söyledi.
 
ABD'de ise bir Corona vakası daha tespit edilirken Chicago'da bir kadının da hastalandığı açıklandı. Söz konusu kadının 13 Ocak'ta virüsün ilk kez ortaya çıktığı Vuhan'dan ABD'ye döndüğü bildirildi. Böylece ABD'deki hasta sayısı ikiye çıktı. ABD'li yetkililer 50 şüpheli vaka daha olduğunu, testlerin yapıldığını kaydetti.
 
Virüs Çin'in dışında Tayland, Japonya, Güney Kore, Tayvan, ABD, Singapur, Vietnam ve Suudi Arabistan'da da tespit edildi.
 
Çin'de virüse yakalananların sayısı 900
 
Çin'de ortaya çıkan akciğer hastalığına neden olan Corona virüsü hızla yayılmaya devam ediyor. Çinli yetkililer şu ana dek virüsten yaşamını yitirenlerin sayısının 26’ya yükseldiğini, 900 kişide virüsün tespit edildiğini duyurdu. Virüsün yayılmasının önlenmesi amacıyla 37 milyon insanın yaşadığı Hubei vilayetindeki 13 kentte yoğun tedbirler alındı. Söz konusu kentlere giriş ve çıkışlar engelleniyor. Başka kentlerden virüsün görüldüğü bu kentlerde toplu taşıma durduruldu, uçak, tren ve otobüs seferleri yapılmıyor.
 
Heilongjang’da hayatını kaybedenler var
 
Başkent Pekin'de düzenlenmesi planlanan çok sayıda etkinlik iptal edilirken her yıl yüz milyona yakın insan, yeni yıl kutlamaları nedeniyle memleketlerini ziyaret ediyor. Yetkililer vatandaşları toplu taşıma konusunda uyararak, yüzlerine maske takmaları çağrısında bulundu. Çinli yetkililer virüsün ortaya çıktığı ve karantinaya alınan Vuhan kentinin de bulunduğu Hubei vilayeti dışında dün Hebei vilayetinde 80 yaşında bir Çinli'nin yaşamını yitirdiğini açıklamıştı. Bugün ise ülkenin kuzey doğusundaki Heilongjang vilayetinde ise hayatını kaybedenlerin olduğu açıklandı.