İngiltere Parlamentosu'nda cinsiyetçi yaklaşım: Kadınlar tepki gösterdi

  • 13:12 12 Şubat 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - İngiltere’de İşçi Partisi üyesi Tracy Brabin’in basın özgürlüğüne dair acil soru önergesi verdiği oturumda kıyafeti nedeniyle aldığı eleştiriler ülkede cinsiyetçilik tartışması yarattı. Kadınlar, Tracy Brabin’in kıyafetiyle gündeme gelmesine karşı tepkilerini dile getirdi.
 
İngiltere Parlamentosu’nda 4 Şubat 2020’de İşçi Partisi üyesi Tracy Brabin, oturum sırasında medya ve hükümet ilişkisinin demokrasiye yansıması üzerine soru önergesi verdi. Konunun acil olarak tartışılması gerektiğini dile getiren Tracy, medyada omzu düşük bluzu nedeniyle hedef haline getirildi. Tracy, oturumdan sonra Daily Mail gazetesinde “Parlamento üyesinin cüretkar giyimi gerçekten uygun muydu?” başlığıyla manşet olurken, sosyal medyadan da birçok yorum aldı. Tracy, “BBC’nin de yayın politikasını gözden geçirmesi gerek, zira burada sorduğum acil soruyu değil, benim kıyafetimi konuşuyoruz. Aynı soruyu meslektaşım Tom Watson sormuş olsaydı, eminim şu an asıl konuşmamız gerekeni konuşuyor olurduk” diyerek medyanın cinsiyetçi tavrını eleştirdi.
 
'Bir kadın her zaman bir erkekten daha sert yargılanır'
 
Tracy, parlamenter olmasının bu tarz cinsiyetçi tutumları tartışmaya açmak açısından kadınların lehine olduğunu söyledi. “Dünyanın her yanında bu tarz baskılara maruz kalan ancak çoğu kez şartları ve ya konumları gereği ses çıkaramayan kadınlar adına bu mücadeleyi söylemenin sorumluluğunu hissediyorum” diyen Tracy, cinsiyetçi yaklaşımların ataerki düzen tarafından kadınlara yöneltilen çok olağan bir rutin olduğunu dile getirdi.
 
Tracy ayrıca sunduğu acil soru önergesinin basın özgürlüğü ile alakalı olduğu halde, basının ilgisini çeken tek şeyin ‘çıplak bir omuz’ olmasının çelişkisine değindi. Tracy, “BBC’nin geleceği ile ilgili çok vahim kararlar alınıyor ve buna rağmen biz burada ‘omuz’ konuşuyoruz” diye vurguladı.
 
‘Hala kadınların parlamentoda yeri olmadığı düşünülüyor’
 
İşçi Partisi vekili Alison McGovern, konuyla ilgili konuştuğu radyo programında, “Bir kadın olarak ne giyersen giy bir şey söylenecektir. Çok resmi giyinirsen ‘sert ve huysuz’ diyecekler. Şık ve güzel giyinirsen Tracy’nin yaşadıkları ile karşı karşıya kalacaksın. Çünkü bazı insanlar hala kadınların parlamentoda yeri olmadığını düşünüyor” ifadelerini kullandı.
 
‘Olağan bir üçüncü dünya savaşı var ve biz bir omzu konuşuyoruz’
 
Question Time (Soru zamanı) isimli panelde, Tracy’nin kıyafeti bir katılımcı tarafından tartışmaya açıldı. Tracy’nin giydiği tek omuzlu bluza benzer giyinen katılımcı, “Bir gün kızımın söyledikleri ile yargılanmasını isterim. Giydikleri ve görünüşü ile değil” dedi. 
 
Bunun üzerine İşçi Partisi vekili Stella Creasy, üçüncü dünya savaşının kapıda olma ihtimaline karşılık omzu düşük bir bluza odaklanmanın mantıksızlığını dile getirdi. Katılımcıların parlamentodaki resmi giyim mevzuatına dair soruları üzerine Stella, “Parlamentoda bir giyim mevzuatı var ancak bu sadece erkekler için. Çünkü erkekler kadınların parlamentoya gireceğine hiç ihtimal vermemişti” dedi. Stella, ülkedeki kız çocuklarının yarısının sokakta yürürken korktuğunu söylediği bir ülkede konuşulması gereken son konunun bir kadının giyim tarzı olduğunu vurguladı. 
 
Çeviri: Jinnews