İrlandalı gazeteci Lyra Mckee’nin katledilmesine dair yeni gelişme

  • 11:25 13 Şubat 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Kuzey İrlandalı kadın gazeteci Lyra Mckee'nin katledilmesine ilişkin Kuzey İrlanda polisi, bir erkek şüphelinin gözaltına alındığını duyurdu.
 
İrlanda’nın Belfast şehrinde doğan gazeteci Lyra Mckee, geçen yıl Nisan ayında Derry kasabasında bir isyan sırasında vurularak katledildi. 29 yaşındaki Lyra, yaşamı boyunca Kuzey İrlanda'da mezhepsel şiddeti kapsamlı bir şekilde ele almış ve The Independent dahil olmak üzere birçok medyada araştırmalarını yayınlamıştı. Lyra’nın katledilmesine ilişkin Kuzey İrlanda Polis Teşkilatı (PSNI), 52 yaşlarında bir şüphelinin gözaltına alındığını açıkladı. 
 
Şüpheli bugün mahkemeye çıkacak
 
Polis, Derry'de ikamet eden erkeğin, Lyra’yı katletmekle suçlandığını doğruladı. Davanın bugün Derry kasabasında bulunan Sulh Mahkemesi’nde görülmesi bekleniyor.
 
Lyra’nın katledilmesini Yeni IRA üstlendi
 
2012 yılında kurulan bir dizi muhalif cumhuriyetçi paramiliter grubun oluşturduğu Yeni IRA, Lyra’nın katledilme sorumluluğunu üstlenmişti. Polis, olayla ilgili şüphelileri araştırmaya devam ederken, davanın başsavcısı Jason Murphy, bu katliamın arkasında birkaç kişinin olduğuna inandıklarını ifade etti. Jason, "Lyra’nın öldürüldüğü olayda birden fazla şüphelinin olduğunu hep biliyorduk, bunlardan birini adalete teslim etmek üzereyiz. Geri kalanı için de araştırmalarımız sürüyor" dedi.
 
3 şüpheli daha gözaltına alındı
 
Açıklamanın üzerinden saatler geçmemişken polis teşkilatı, üç kişinin daha gözaltına alındığını duyurdu. 29 yaşında erkek bir şüpheli suçsuz bulunarak serbest bırakılırken, 27 ve 20 yaşlarındaki iki erkek şüpheli Kuzey İrlanda Kamu Savcılığı tarafından şartlı tahliye edildi.