Koronavirüsten yaşamını yitirenlerin sayısı bin 770’e yükseldi

  • 12:17 17 Şubat 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Çin Ulusal Sağlık Dairesi, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısının bin 770’e yükseldiğini duyurdu. 
 
Çin'in Hubei vilayetinde ortaya çıkan koronavirüsten yaşamını yitirenlerin sayısı artıyor. Çin Ulusal Sağlık Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre, Covid-19 adı verilen virüsten dolayı dün 105 kişi daha hayatını kaybetti. Böylece salgında yaşamını yitirenlerin sayısı bin 770'e ulaştı.
 
Açıklamada, 2 bin 48 kişinin daha salgına yakalandığı ve koronavirüse yakalananların toplam sayısının 71 bine çıktığı duyuruldu. 10 bin 844 kişinin Covid-19'dan kurtulduğu ve hastaneden taburcu edildiği belirtildi.
 
Virüsün baş gösterdiği Çin'in Hubei vilayetindeki Vuhan kentine bin 200 askeri doktor ve hemşirenin gönderildiği bildirildi.
 
Tayvan Pazar günü ülkede virüsten dolayı ilk ölümün gerçekleştiğini duyurdu. Japon Başbakanı Şinzo Abe ise virüsle ilgili uzmanlarla bir toplantı yaptı. Ülkede şu ana kadar 415 vaka tespit edildi. Bunların 355'inin iki hafta önce karantina altına alınan "Diamond Princess" adlı yolcu gemisinde tespit edildiği kaydedildi
 
Tahliyeler devam ediyor
 
"Diamond Princess" adlı yolcu gemisinde bulunan yüzlerce ABD vatandaşı ülkesine dönerken, İtalya, Kanada ve Hong Kong'un da yolcu gemisindeki vatandaşları için uçak göndereceği açıklandı.
 
Avustralya’nın Japonya’daki yolcu gemisinden 200 vatandaşını tahliye edeceği duyuruldu.
 
Hafta sonunda Fransa'nın başkenti Paris'te 80 yaşındaki Çinli bir turist, koronavirüsten yaşamını yitirmişti. Böylece Asya dışındaki virüs sonucu ilk ölüm vakası gerçekleşmiş oldu.
 
Çin'in Vuhan kentinde baş gösteren virüs, ülkedeki yeni yıl kutlamaları sırasında çok sayıda vatandaşın seyahat etmesi nedeniyle hızla yayılmıştı.
 
Öte yandan Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva küresel büyümenin koronavirüsten bu yıl yüzde 0,1 ile 0,2 oranında negatif olarak etkilenebileceğini açıkladı. Ancak Kristalina, henüz birçok belirsizlik olduğunu da sözlerine ekledi.