Hindistan’da onlarca öğrenci istismara maruz bırakıldı

  • 18:50 18 Şubat 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ -  Hindistan’da bir yurtta kalan 68 öğrenci, regl olmadıklarını kanıtlamak için istismara maruz bırakılarak soyunmaya zorlandı. 
 
Hindistan’ın batısındaki Gucarat eyaletinde 11 Şubat günü bir yurtta kalan Shree Sahajanand Kız Enstitüsü’nden 68 öğrenci, istismar edilerek regl olmadıklarını kanıtlamak için soyunmaya zorlandı. Maruz kaldıkları istismara ilişkin şikayette bulunan öğrencilerin kuralları ihlal ettiği iddia ediliyor.  
 
Söz konusu kurallara göre regl olan öğrencilerin yemek yerken diğer herkesten uzakta oturmaları, kendi tabaklarını yıkamaları ve sınıfta en arka sıraya geçmeleri bekleniyor. Yurtta bir liste tutulduğu ve öğrencilerin regl olduklarında bu listeye isimlerini yazmalarını istendiği kaydedilirken, son iki aydır hiçbir öğrencinin bu listeye adını yazmadığı ifade ediliyor. 
 
Öğrenciler: Psikolojik işkenceye maruz kaldık
 
İstismarın ardından bir grup öğrenci, okul önünde protesto eylemi yaparak, okul yönetimi hakkında işlem yapılmasını istedi. Öğrenciler, maruz kaldıkları bu durumu “çok yaralayıcı bir deneyim” diye tanımlarken, yaşadıklarının kendilerinde travma yarattığını, aynı zamanda psikolojik işkenceye maruz kaldıklarını dile getiriyor. 
 
‘Soruşturma açıldı’
 
Okulun mütevelli heyetinden Pravin Pindoria, olayı "talihsiz" diye niteledi ve soruşturma açıldığını ve suçlu bulunanlara karşı gereken adımların atılacağını söyledi. Buna karşılık lisenin bağlı olduğu üniversitenin rektör yardımcısı Darshana Dholakia,  öğrencileri suçladı. Öğrenciler ise okulun kendilerine baskı yaptığını söyledi. 
 
Kadın komisyonundan öğrencilere çağrı
 
Gucarat Eyaleti Kadın Komisyonu da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, "utanç verici" diye nitelediği bu istismarın incelenmesini istedi ve öğrencilere korkmadan gelip yaşadıklarını anlatmaları çağrısı yaptı. Polis de şikayet süreci başlattı.
 
Hindistan’da kadın öğrencilerin regl nedeniyle maruz bırakıldıkları istismarın ilk olmadığını benzerlerinin daha önce de yaşandığı gündeme gelmişti. Üç yıl önce yaşanan bir olayda Hindistan'ın kuzeyindeki bir yatılı okulda, banyonun kapısında kan izi gören bir görevli 70 öğrenciyi istismara maruz bırakarak soyunmaya zorlamıştı. 
 
Kadınlar regl oldukları için dışlanıyor
 
Ülkede kadınlara yönelik regl ayrımcılığı, bu dönemlerin tabu sayıldığı ve kadınların regl dönemlerinin hedef alınarak, dışlandığı çok yaygın. Regl olan kadınlar sık sık sosyal ve dini törenlerden dışlanıyor, tapınaklara, mutfaklara girişleri yasaklanıyor.
 
Son yıllarda kampanyalar yaygınlaştı
 
Buna karşılık kadınlar bu tabulara giderek daha güçlü bir şekilde meydan okuyor. Son yıllarda regl dönemine ilişkin doğal bir vücut işlevi olduğunu anlatmaya yönelik kampanyalar yaygınlaştı.
 
2018 yılında güneydeki Kerala eyaletinde bulunan Sabarimala türbesine her yaştan kadının girmesine izin veren kritik mahkeme kararı üzerine kitlesel protesto gösterileri yapıldı. Gösteriler üzerine yargıçlar bir yıl sonra kararı gözden geçirmeyi kabul ettiler.
 
Kaynak: BBC Türkçe