Koronavirüsten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bini geçti

  • 11:27 19 Şubat 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Koronavirüsün yeni tipi olan Covid-19 virüsünden hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bini geçti, ancak virüsün bulaştığı kişilerin sayısındaki düşüş eğilimi devam ediyor.
 
Çin’de yeni tip koronavirüs Covid-19 salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 4’e yükseldi. Bir kişi de Hong Kong özel bölgesinde hayatını kaybetti.  Virüsün bulaştığı kişilerin sayısı son iki gündür süren düşüş eğilimini takip etti. Dün belirlenen hasta sayısı 1744 olarak kayda geçti.
 
Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, ülkede virüs tespit edilen hasta sayısı 11 bin 977’sinin durumu ciddi olmak üzere 74 bin 185’e çıktı.
 
Ülkede durumu şüpheli olan vakaların sayısı 5 bin 248’e, müşahede altındakilerin sayısı ise 135 bin 881’e gerilerken, salgından iyileşerek taburcu olanların sayısı 14 bin 376’ya ulaştı.
 
Diğer yandan koronavirüs nedeniyle hasta sayısı Hong Kong’da 62’ye yükselirken, Makau Özel İdari Bölgesi’nde 10 olarak açıklandı. Bu arada son 24 saatte 136 kişinin hayatını kaybettiği ülkede, virüsün bulaştığı bin 749 kişi saptandı.
 
Söz konusu yeni can kayıplarının 132’si, yeni hastaların da bin 693’ü Covid-19 salgının merkezi durumundaki Hubei eyaletinde gerçekleşti.
 
Japonya'da tutulan gemide karantina sona erdi
 
Japonya açıklarında iki haftadır karantina altında bulunan Diamond Princess gemisindeki yüzlerce yolcu da tahliye edildi. Karantina süresinin dolması üzerine gemiden çıkmasına izin verilen yolcuların bir kısmının Covid-19 test sonuçlarının henüz çıkmadığı bildirildi.
 
Çin'den sonra virüs salgının en fazla yaşandığı yer olan gemideki 540 yolcuda Covid-19 virüsü tespit edilmişti. Bazı uzmanlar her gün onlarca kişiye virüs bulaştığının tespit edildiği geminin virüsün yayılması için uygun bir zemin hazırladığını belirterek yolcuların gemide tutulmasına dair Japon hükümetinin kararını eleştirmişti. Gemide ilk etapta 3 bin 711 yolcu bulunuyordu.
 
Virüs salgını Çin'deki internet satışlarına yaradı
 
Salgının yayılmasını önlemek amacıyla birçok kişinin sokağa çıkmasına kontrollü izin verilen Çin'de internet üzerinden yiyecek satışları arttı. İnternet üzerinden ticari firmalar pirinç satışlarının 20 kat, yemeklik yağ satışlarını da 5 kat arttığını duyurdu. Satışı artan diğer ürünler de et, yumurta, sebze ve diğer taze gıda maddeleri oldu. 
 
Fabrikaların, sinemaların, restoranların, iş yerlerinin ve dükkanların çoğunlukla kapalı olduğu ülkede otomobil ve emlak ticareti durma noktasına geldi.