Şilili kadınlar ‘feminist parti’yi konuşuyor

  • 09:23 20 Şubat 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Las Tesis dansı ile kadın mücadelesini enternasyonal boyuta taşıyan Şilili kadınlar, “feminist bir parti kurmaya” hazırlanıyor.
 
Şili’de 2019 yılında toplu ulaşıma yapılan zamlardan sonra başlayan ve toplumsal direnişe dönüşen halk hareketinde en çok dikkat çeken kadınların Las Tesis dansıyla gerçekleştirdiği protestolar oldu. Şili’nin ardından birçok ülkede kadınlar gerçekleştirdikleri danslarla kadın mücadelesini enternasyonal boyuta taşıdı. Şilili kadınlar Las Tesis’in ardından “feminist bir parti” kurmaya hazırlanıyor.
 
ANF’nin haberine göre İsveç Sol Parti adına temaslarda bulunmak için Şili'ye giden Milletvekili Lorena Delgado Varas, kadın, işçi ve sivil toplum örgütleriyle görüşmeler yaptı. Lorena, Şilili kadınların mücadelelerini radikalleştirerek feminist parti kurmak için hazırlık yaptıklarını söyledi.
 
‘Tüm gruplar eylemlerde bir araya geliyor’
 
Göstericilere yönelik polis şiddetinin tepkilere ve gösterilerin daha da kitleselleşmesine neden olduğunu söyleyen Lorena, eylemcilerin talepleri hakkında şunları ifade etti: “Daha iyi yaşam koşullarının sağlanmasını talep ediyorlar. Şili'de büyük bir ekonomik eşitsizlik var. Her yıl binlerce insan maddi güçleri olmadıkları için tedavi olamıyor ve yaşamını yitiriyor. Çok düşük aylık alan emekliler geçinemiyor. Emeklilerin intiharları yaygınlaşıyor. Su ve topraklar için mücadele eden çevreciler ağır baskılar altında. Yerli halklara yönelik ayrımcılık ve dışlama devam ediyor. İşçiler ücret zammı ve çalışma koşulları için mücadele ediyor. İşte tüm bu gruplar düzenlenen eylemler içinde bir araya geliyor.”
 
‘Şili’de kadın hareketi güçlü’
 
Şili'de güçlü bir kadın hareketi olduğunu dile getiren Lorena, “8 Mart Hareketi çok güçlü. Ayrıca sendika ve çevre örgütlerinin kendi kadın hareketleri var. Yaşamın her alanında var olan ataerkil değer yargıları bu kesimlerin direnişiyle karşılaşıyor. İşçi, memur, kadın ve öğrenci hareketlerinin yer aldığı bir çatı örgütü kuruldu. Ama kadın hareketi örgütlenmeyi yeteri kadar radikal bulmadığını söyleyerek oluşumdan ayrıldı. Kadınlar feminist bir parti kurmak için çalışma yürütüyor. Ben de böyle bir kadın partisinin gerekli olduğu görüşündeyim” ifadelerini kullandı
 
Las Tesis’in yaygınlaşması kadınlara güç verdi
 
Cinsel şiddete karşı gerçekleştirilen Las Tesis dansının birçok ülkede yankı bulmasının Şilili kadınlara güç verdiğini söyleyen Lorena, son iki haftadır kadınların gösterilere güçlü bir biçimde katıldığına işaret etti. Feminist hareketin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için büyük hazırlıklar yaptığını belirten Lorena, “Sadece büyük şehirler ve ilçelerde değil köylerde de 8 Mart kutlamaları düzenleyecekler” dedi.
 
Lorena, Şili'de feminist hareketin güçlü olduğunu ve geçtiğimiz yıl toplu ulaşım araçlarına yapılan zamlardan sonra başlayan gösterilerden önce de kadınların sık sık meydanlara çıktıklarını söyledi.