Kadın katliamlarını protesto eden kadınlar Mexico City sokaklarını doldurdu

  • 14:29 24 Şubat 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Mexico City’de geçen hafta Ingrid Escamilla Vargas isimli kadının katledilmesi ve katledildikten sonra medya aracılığıyla fotoğraflarının teşhir edilmesine ilişkin binlerce Meksikalı kadın sokakları doldurdu, Ingrid'in  bedeninin fotoğraflarını yayınlayan medya kuruluşunun kapısına giden kadınlar, kapının önünde duran canlı yayın aracını ateşe verdi.
 
Meksika'da 25 yaşındaki Ingrid Escamilla Vargas isimli kadın 14 Şubat'ta 46 yaşındaki erkek Erik Francisco Robledo tarafından işkence edilerek katledilmişti. Mexico City'de geçen hafta sonu Ingrid’in katledilmesi sonucu Meksika’da kadın cinayetleri tekrar gündeme geldi. Mexico City sokaklarını doldurarak ellerinde “Sessiz kalmayacağı” yazan pankartlarla kadın katliamlarını protesto eden Meksikalı kadınlar, Ulusal Saray'da çevik kuvvet polisleriyle karşı karşıya geldi. Kadınlar polisleri aşarak Ulusal Saray duvarlarına “Sessiz kalmayacağız'” yazılamaları yaptı.
 
Ulusal Saray’a yazılamalar yapıldı, anayasa mahkemesi ateşe verildi
 
Protestocular cuma günü yapılan gösteriler sırasında yaptıkları basın açıklamasında, “Ingrid'in öldürülme şekli ve medyanın cenazesini bu şekilde sergilemesi bizi öfkeleden çılgına çeviriyor, halkın bizi yargılaması, öfkemizi bu şekilde ifade etmemizi yanlış bulmaları bizi öfkeden çılgına çeviriyor. Öfkeli değiliz, delirmiş vaziyetteyiz” dedi. Protestocu kadınlar cuma sabahı Ulusal Saray'ın önüne gelerek Cumhurbaşkanı Andrés Manuel López Obrador içeride basın açıklamasını yaparken saray duvarlarına öfkelerini yansıtan yazılamalar yaptı.
 
Bundan bir kaç saat sonra yüzlerce kadın Ingrid'in bedeninin fotoğraflarını yayınlayan medya kuruluşunun kapısına giderek kapının önünde duran bir canlı yayın aracını ateşe verdi. Medya kuruluşunun önünde set kuran polislerin kalkanlarına “Bir kadın daha öldürülmeyecek” ve “Adalet” yazılamaları yaptılar. Buna karşılık polis kitleye biber gazı ile saldırdı.
 
Kadınlar daha sonra da anayasa mahkemesini de ateşe verdi.
 
25 yaşındaki Ingrid Escamilla'nın olay yerindeki fotoğraflarının bazı gazetelerde yayınlanması kadınlar tarafından tepki ile karşılandı. Ingrid’ın olay yerindeki fotoğraflarının internette dolaşmasına tepki gösteren Meksikalılar, sosyal medyada #IngridEscamilla etiketiyle doğa ve manzara fotoğrafları paylaştı.
 
Geçen yıl 3 bin 825 kadın katledildi
 
Meksika’da her gün neredeyse 10 kadın katlediliyor. Geçen sene toplam 3 bin 825 kadın katledilmişti.  Kadın örgütlerinin açıklamalarına göre kadın katliamları çoğalmakla kalmıyor, katliamlar gittikçe daha da vahşi bir hâl alıyor. Eylül ayında genç bir kadın müzisyen, iki erkek tarafından asitle yakılmış ve bu iki erkek kadınla ilişkisi olduğunu iddia eden bir politikacı tarafından para ile tutulduklarını itiraf etmişlerdi.
 
Protestoların ardından açıklama yapan hükümet, medya kuruluşuna bu fotoğrafların olay yerinde bulunan polislerin cep telefonlarıyla çekerek gönderdiklerinin tespit edildiğini bildirdi.