Kadın örgütleri Olania’nın katledilmesini kınadı

  • 11:20 27 Şubat 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Almanya’nın Dortmund kentinde Şengalli Olania Çendy isimli kadının katledilmesine ilişkin yazılı açıklama yapan kadın örgütleri, Olania’nın katledilmesini kınayarak, şiddete ve katledilmelere karşı ortak mücadele vurgusu yaptı.
 
Almanya’daki kadın örgütleri Demokratik Alevi Kadınlar Birliği (YJAD), Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) ve Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) Almanya’nın Dortmund kentinde 25 Şubat günü Şengalli Olania Çendy’nin katledilmesini kınadı.
 
YJAD ve FEDA, Olania’nın katledilmesine ilişkin ortak açıklama yaptı. Ortak açıklamada, dünyada kadına yönelik şiddetin özellikle ekonomik, siyasal ve etnik sorunlarla iç içe arttığına dikkat çekilerek, “Bunun son örneği geçtiğimiz salı günü Almanya'nın Dortmund şehrinde dört çocuk annesi genç kadın, iki çocuğunun gözleri önünde korkunç bir şekilde katledildi” denildi.
Olania’nın ailesine başsağlığı dileyen YJAD ve FEDA açıklamasında, “Böylesi katliamların önlenebilmesi için ‘Özgür kadın, özgür yaşam’ şiarıyla örgütlülüğümüzü güçlendirmemiz gerektiğini bir kez daha belirtiyoruz” ifadeleri kullanıldı.
 
SKB de yazılı bir açıklama ile Olania’nın katledilmesini kınadı. SKB, "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününe hazırlanırken Şengalli ve  4 çocuk annesi Olania Çendy, evli olduğu erkek tarafından katledildi. Almanya’da kadına yönelik şiddet her geçen gün artarken 15 Şubat’ta da Berlin’de ailesi tarafından evliliğe zorlanan Huriye intihar etti. Çendy ile bir kadın daha eksildik. Savaşa, yoksulluğa, baskıya, kadın cinayetlerine karşı 8 Mart‘ta alanlarda Çendy‘nin, Huriye’nin, Saray Güven’in sesi olup 'bir kadın daha eksilmeyeceğiz' şiarımızı haykıracağız. Tüm kadınları, her gün yaşadığımız şiddete, ayrımcılığa, taciz ve tecavüze karşı; kadın cinayetlerine dur demek için SKB Almanya olarak kadın özgürlük mücadelesini yükseltmeye, örgütlenerek direnişimizi büyütmeye çağırıyoruz” diye vurguladı.
 
Almanya’nın Dortmund şehrinde 25 Şubat günü Şengalli Olania Çendy, evli olduğu erkek tarafından katledildi. Olania’nın dört çocuğu ise gençlik dairesi Jugendamt tarafından korumaya alındı. Olania’nın evli olduğu erkek tarafından sistematik şiddete maruz bırakıldığı, bu nedenle daha önce sığınma evine yerleştirildiği öğrenildi.