Kadına yönelik ev içi şiddete artışlar yaşanmaya başlandı

  • 14:49 29 Mart 2020
  • Dünya
ANKARA - Latin Amerika’da salgınla birlikte kadına yönelik şiddetteki artış yaşandığını yazan, Kolombiya gazetesi El Espectador, “Pandemi nedeniyle eve kapanma sırasında çoğunlukla kız çocuklara ve kadınlara karşı şiddette bir artış olduğu görülüyor” dedi.
 
Dünya da  'pandemi' olarak kabul edilen koronavirüsü (Kovid-19) salgını gün geçtikçe yayılmaya devam ediyor.Bütün ülkelerde 'evde kalın' çağrıları yayılırken,neredeyse her ülkede  ev içi şiddette artışlar yaşanmaya başlandı.
 
Dünya basınında yer alan haberler ve  John Hopkins Üniversitesi’nin raporladığı verilere göre; dünya çapında koronavirüse (Kovid-19) bağlı yaşam kaybı sayısı 30 bini aşarken, iyileşenlerin sayısı ise 139 bin oldu. Toplam doğrulanmış koronavirüs vaka sayısı 660 binin üzerinde.
 
'Kadınlar ve çocuklara  yönelik şiddette artış yaşandı'
 
Latin Amerika’nın korona gündemini manşetine taşıyan Kolombiya gazetesi El Espectador da öne çıkan sıcak haberlerden biri, Latin Amerika ülkeleriyle birlikte dünya çapında artan şiddete yönelik “Dejusticia: Pandemi sırasında kadına yönelik şiddet yoğunlaşıyor” başlıklı röportaj oldu. Kolombiya’da yasal ve sosyal çalışmalar için bir eylem araştırma merkezi olan Dejusticia’da toplumsal cinsiyet çalışmaları koordinatörü olan avukat María Ximena Dávila ile yapılan röportajda, María’nın Kolombiya’da evde zorla kalma sürecinin ev içi şiddeti arttırdığına dair gözlemleri aktarıldı. El Espectador’a konuşan avukat, “Hem Kolombiya'da hem de diğer ülkelerde, şiddetin veya kırılganlık koşullarının eve kapanma sürecinde yoğunlaştığına ve kadınlarda fiziksel, ekonomik ve psikolojik hasara neden olduğuna dair kanıtlar var. Burada en önemli olan üç temayı vurguluyoruz Birincisi aile içi şiddet. BM Kadınları tarafından hazırlanan bir raporda, pandemi nedeniyle eve kapanma sırasında çoğunlukla kız çocuklara ve kadınlara karşı şiddette bir artış olduğu görülüyor” dedi.
 
'Evde kalın kuralı getirildi'
 
Dünyada en öne çıkan gelişmeler arasında ABD ve Avrupa’daki yeni düzenlemeler sıralanıyor. İspanya Sağlık Bakanı’nın ülkenin koronavirüs vaka sayılarında zirveye ulaşmaya yakın olduğunu duyurması üzerine, ülkenin sağlık sistemi üzerindeki yoğunluk ve baskıyı azaltmak için İspanya hükümeti zorunlu olmayan işlerdeki tüm çalışanlara, önümüzdeki iki hafta boyunca “evde kalın” kuralı getirdi.
 
Filistin'de vaka sayısı 104'e yükseldi
 
Arab News haber sitesi “KOVİD-19’a karşı global savaş sürerken Orta Doğu daha fazla tedbir alıyor” başlığıyla Orta Doğu’daki koronavirüs gelişmelerini gündemine taşıdı. Gündem başlıkları arasındaki en yeni gelişmeler Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı son sayılarla, Fas’ta toplam vaka sayısının 437’ye, ölüm sayısının 26’ya yükselmesi, Filistinli otoritelerin 6 yeni koronavirüs vakası bildirmesiyle toplam vaka sayısının 104 olması ve Umman’da toplam vaka sayısının 15 yeni vakayla 167’ye yükselmesi oldu.
 
Seyyar sahra hastaneleri açılıyor
 
İngiliz The Guardian’da koronavirüse dair en güncel gelişmelerde gündem başlığı “New York, New Jersey ve Connecticut’da zorunlu olmayan seyahatler kısıtlandı” olurken, ABD’de ölüm sayısının son iki günde ikiye katlanmasına dikkat çekildi. İngiltere hastanelerinde yoğun bakımlardaki Kovid-19 hastalarının hayatta kalma oranının yüzde 50 olduğunu yazan yeni bir raporu duyuran The Guardian, “Yüksek ölüm oranı, hastalığın etkilediği insanların hayatlarını kurtarmak için yoğun bakımın ne kadar etkili olacağı ile ilgili soruları gündeme getiriyor. NHS (Ulusal Sağlık Sistemi), Londra, Birmingham ve Manchester'da, İngiltere'de şimdiye kadar görülen en büyük yoğun bakım ünitelerinden bazılarını barındıracak seyyar sahra hastanelerini açıyor” haberine yer verdi.
 
The Guardian’ın konuştuğu bir tıp doktorunun, “Gerçek şu ki, (yoğun bakımdaki) bu bireylerin çoğu zaten ölecek ve hiç etkili olmayacağı halde sırf onlar için bir şeyler yapmış olmak için onları solunum cihazına bağladığımız gibi bir korkumuz var. Bu bir endişe kaynağı” ifadeleri dikkat çekti.
 
Çalışanlara ücretli izin
 
İspanya’da yayın yapan El Pais Gazetesi, “İspanya’da zorunlu olmayan tüm aktiviteler felç oldu” başlığı manşetiyle okurlarına ulaştı. El Pais, ülkedeki zorunlu işler dışında tüm iş aktivitelerinin çalışanlara “ücretli izin” verilerek durdurulacağını duyurdu. Gazete, “Bu kısıtlamalar Pazartesi gününden itibaren başlayacak ve 9 Nisan’a kadar sürecek. Çalışanlara ücretli izin verilecek. (İspanya Başbakanı) Sánchez Pazar günü Olağanüstü Bakanlar Kurulu’nu bu tedbirleri onaylamak için topluyor ve AB’yi ‘cesur ve belirleyici’ kararlar almaya çağırıyor” diye yazdı.
 
Hindistan'da iki kişide koronavirüs tespit edildi
 
Hindistan merkezli haber sitesi India News’in gündem manşeti, “Tamil Nadu’da doğrulanan iki yeni koronavirüs vakası da Orta Doğu’dan aktarma yapanlar” oldu. Hindistan Yarımadası'nın güneyinde yer alan ve 'Tamil Ülkesi' olarak da bilinen Tamil Nadu’da koronavirüs testi pozitif çıkan, her ikisi de 49 yaşında olan biri Karayip Adaları’ndan dönen bir kadın, diğeri İngiltere’den dönen bir erkek hastanın, her ikisinin de yolculukları sırasında Orta Doğu’da aktarma yapmış oldukları bilgisinin Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı açıklamada yer aldığı bilgisi paylaşıldı.