UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Virunga Milli Parkı da kapanıyor

  • 11:31 30 Mart 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Kongo'daki Virunga Milli Parkı, dağ gorillerinin koronavirüs tehlikesi nedeniyle 1 Haziran'a kadar ziyaretleri yasaklıyor. 
 
Doğal hayatı koruma yetkililerine göre, Afrika'daki nesli tükenmekte olan gorillerin koronavirüs (Covid-19) tehlikesi altında olduğu belirtildi. Dünyadaki dağ gorillerinin yaklaşık üçte birine ev sahipliği yapan Kongo'daki Virunga Milli Parkı, zarar görebileceği belirtilen hayvanlara önlem amacıyla 1 Haziran'a kadar ziyaretleri durduruyor. 
 
UNESCO Dünya Mirası listesi'nde yer alan Virunga Milli Parkı'na ilişkin yetkililer tarafından yapılan açıklamada, "Dağ gorillerinin de dahil olduğu primatların Covid-19 virüsünden kaynaklanan komplikasyonlardan kolayca etkilenebileceğinin mümkün olduğunu belirten bilim uzmanların tavsiyesi üzerine kapanıyor" denildi.
 
Kongo'nun komşusu Ruanda da turizmi ve goril ve şempanze gibi primatlara ev sahipliği yapan üç milli parktaki araştırma faaliyetlerini geçici olarak durdurdu.
 
Turizmin önemli bir gelir kaynağı olduğu Kongo, Uganda ve Ruanda'da koruma altındaki alanlarda yaklaşık bin dağ gorili yaşıyor.