'Pandemileri önlemek için yaban pazarlarına küresel çapta yasak getirilmeli'

  • 11:30 8 Nisan 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - BM Biyoçeşitlilik Sözleşmesi Sekreteri Elizabeth Maruma Mrema, gelecekteki pandemileri önlemek için yaban hayatı pazarlarına küresel çapta bir yasak getirilmesi gerektiğini belirtti.
 
Birleşmiş Milletler (BM) Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi  Sekreteri Elizabeth Maruma Mrema, gelecekteki pandemileri önlemek için Çin’in Wuhan kentinde yeni tip koronavirüs salgınının başlangıç noktası olduğu düşünülen yaban hayatı pazarlarına küresel çapta bir yasak getirilmesi gerektiğini söyledi.
 
‘Doğaya dikkat etmezsek, o bizim üstemizden gelecek’
 
Elizabeth, Batı ve Orta Afrika’dan yayılan Ebola ve Asya’dan yayılan Nipah virüsünün örneklerini vererek doğanın yok edilmesi ile yeni insan hastalıkları arasında açık bağlantılar olduğunu ifade etti. Elizabeth “Aldığımız mesaj şu şekilde, biz doğaya dikkat etmezsek, o bizim üstemizden gelecek” dedi.
 
 ‘ Hayvan pazarlarının yasaklanması iyi olacak’
 
Çin’de yapıldığı gibi canlı hayvan pazarlarının yasaklanmasının iyi olacağını söyleyen Elizabeth, “Ancak, özellikle Afrika’da, milyonlarca insanın geçim kaynaklarını sürdürmek için vahşi hayvanlara bağımlı olan, düşük gelirli kırsal bölgelerden gelen topluluklar olduğunu da hatırlamalıyız” uyarısında bulundu. Elizabeth, alternatiflerin yaratılmadığı durumda ise şu anda dahi pek çok türün yok olmasına sebep olan yasa dışı ticaretin önünü açabileceğini belirtti.
 
‘Doğal dengeyi korumak hastalıkları azaltacak’
 
Elizabeth, ülkelerin Covid-19 salgını sonrasında biyoçeşitlilik çerçevesini müzakere etmek için geri döndüklerinde doğal dünyanın yok edilmesinin sonuçlarını daha ciddiye alacağı konusunda iyimser olduğunu söyledi. Bİyoçeşitlilik Sözleşmesi Sekreteri sözlerini şu şekilde sonlandırdı:
 
“Bozulmamış ekosistemleri ve biyolojik çeşitliliği korumak, bu hastalıkların bazılarının yaygınlığını azaltmamıza yardımcı olacaktır. Dolayısıyla, çiftçilik yapma şeklimiz, toprakları kullanma şeklimiz, kıyı ekosistemlerini koruma şeklimiz ve ormanlarımıza nasıl muamele ettiğimiz ya geleceği mahvedecek ya da daha uzun yaşamamıza yardımcı olacak.”