HRW uyardı: Virüs çocuklar üzerinde yıkıcı etki yaratabilir

  • 13:09 9 Nisan 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ- Koronavirüsün çocuklar üzerinde uzun vadede yıkıcı etkisi olabileceği uyarısında bulunan HRW, hükümetleri en genç nüfusun haklarını korumak için acil tedbirler almaya çağırdı.
 
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), koronavirüs (Covid-19) pandemisinin çocuklar üzerindeki etkisine ilişkin açıklama yaptı. HRW, virüs çocuklarda daha az şiddette semptomlara ve daha düşük oranlarda ölüme yol açsa da, koronavirüs etkisinin en genç nüfus üzerinde “yıkıcı” olabileceğini belirtti.
 
‘Risk çok büyük’
 
Evde kalma kuralları nedeniyle 1,5 milyarı aşkın çocuğun okula gidemediğini hatırlatan HRW, iş ve gelir kaybının çocukların çalışma, cinsel sömürüye maruz kalma, çocuk yaşta hamilelik, çocuk evlilikleri ve şiddet riskini arttırabileceğinin altını çizdi.
 
Örgütün çocuk hakları bölümü sorumlusu Joe Becker, “Covid-19 krizinin çocuklar için oluşturduğu risk çok büyüktür” dedi.
 
‘Hükümetler çocukları korumak için harekete geçmeli’
 
Joe Becker, “Hükümetler pandemi sırasında çocukları korumak için acilen harekete geçmeli, ama aynı zamanda bugün aldıkları kararların kriz sona erdiğinde çocuk haklarına daha iyi saygı göstereceğini göz önüne almalı” vurgusunda bulundu.
 
HRW’ye göre pandemiden önce zaten 152 milyon çocuk, “çocuk işçiliğinden” etkilenirken, bunlardan 73 milyon tehlikeli işlerde çalıştırılıyordu.
 
‘Derhal harekete geçilmeli’
 
Hükümetleri bu soruna karşı derhal harekete geçmeye çağıran HRW, özellikle eğitimin devamı için teknolojik yardımlar, düşük gelirli ailelere ekonomik destek, temel ve hayati sağlık bakımına erişimin devamlılığı ile yetim kalan çocukların belirlenmesini talep etti.
 
HRW, “Covid-19 krizine karşı insan haklarına saygı gösteren bir yanıt verilmesi, potansiyel olarak derin etkileri olan hasarları yatıştıracağı gibi, uzun vadede çocukların yararına olacaktır” dedi.